Alergie na vánoční stromeček: důvod, proč si nepořídit živý strom

Stromeček

Vánoční stromeček je nejtypičtější dekorací těchto nejslavnějších svátků na světě. Ne každý si může dovolit živý stromeček. Tentokrát se nebavíme o lidech, kteří na něj nemají peníze nebo možnost přenést jej do interiéru. Mluvíme o těch, kdo mají na stromeček alergii. Důvodem jsou především alergie na spóry plísní, ale také pryskyřičné složky, exkrementy hmyzu či dokonce na prostředky, které se používají k ochraně a konzervaci vánočního stromku.

Projevy alergie

Někdy tyto projevy lidé každoročně na Vánoce prožívají, aniž by tušili proč. Někdo tyto projevy začne prožívat až poté, co vymění umělý stromeček za živý. I když se tedy nejedná o alergii na stromeček jako takový, týká se to jeho přítomnosti v domácnosti. A proto se tento „sezónní“ typ alergie označuje právě jako syndrom vánočního stromku. Mezi obecné projevy patří vyrážka (ta se často označuje jako vánoční dermatitida) či kýchání, dušnost, rýma, bolesti dutin, slzení očí. První projevy nastanou do 24 hodin po kontaktu s alergenem.

Stromeček

Foto: Pexels

Alergie a její původ

Jak už jsme výš naznačili, příčin vzniku alergických projevů v souvislosti s vánočním stromečkem může být vícero. Nejčastěji se jedná o alergii na plísně, ale také na pyl, který se stále na živém stromečku ještě vyskytuje. Jakmile se stromečku zbavíte, alergické projevy poleví. Pach živého stromku může způsobit senzibilizaci, kterou způsobují terpeny obsažené v pryskyřici i jehličí. Dalším alergenem na stromku jsou exkrementy hmyzu nebo roztoči žijící na stromku a chemikálie, které se používají k prodloužení životnosti stromku.

Léčba alergie

Pokud se nechcete vzdát svého stromku z domácnosti (když už jste jej koupili a nazdobili), tak si můžete ulevit prostřednictvím volně prodejných léků určených proti alergiím. Pamatujte, že se jedná jen o dočasné řešení. Pokud se objeví alergické příznaky, je nejlepším nápadem, stromeček vyhodit ven. Při opakovaném kontaktu s alergenem se situace může opakovat. Další léčbu může navrhnout váš lékař, který zjistí přesnou příčinu alergií.

Zdroje info:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-na-choinke-czy-mozesz-miec-syndrom-swiatecznego-drzewka-aa-btpV-Zfzn-Gu4J.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1930673/

Foto: Pexels