Akné se můžete zbavit pomocí citrusů, tea tree oleje a zdravých tuků

Akné

Jak ukazují některé výzkumy, na výskytu akné se mohou podílet také potraviny, které sníme. Pravda, faktorů, proč se akné na obličeji vyskytuje je více, včetně dědičných předpokladů a také hormonální nerovnováhy. Ta se může vyskytnout v důsledku nekvalitní stravy či špatného trávení, chronického stresu, nekvalitního spánku či nedostatečného pohybu. Chcete-li se tedy zbavit hormonálního akné, měli byste upravit právě tyto aspekty svého života.

Léčba akné

Na trhu je dostupných spoustu výrobků, které slibují, že akné vyléčí. Jejich cena ale může být příliš vysoká a účinky nejasné. Chcete-li dosáhnout co největších možných účinků, budete muset změnit i svůj životní styl. Zejména jídelníček, dostatek spánku a pohyb. Dobrou zprávou je, že zavedením těchto opatření se můžete zbavit mnohých zdravotních potíží, a dokonce i zhubnout. Tou špatnou zprávou je to, že to není vůbec jednoduché.

Akné

Foto: Pexels

Tea tree oil na akné

Pokud vás akné trápí pravidelně, bude dobré pořídit si esenciální olej z tea tree (čajovníku). Jak ukazují výzkumy, funguje skvěle také na redukci skvrn. Má protizánětlivé účinky, díky čemuž bojuje proti vzniku akné a chrání i před infekcemi, které si můžeme zavést. Smíchejte dvě až tři kapky tea tree oil s deseti kapkami nosného oleje (olivový, kokosový, mandlový apod.). Poté aplikujte na postižená místa.

  • POZOR! Tea tree oil může být silný a podráždit pokožku. Aplikujte si proto vytvořenou směs s nosným olejem nejprve na předloktí a přelepte náplastí. Po 24 hodinách zkontrolujte, zda se neobjeví zarudnutí. V případě svědění či jiného nepohodlí náplast okamžitě sundejte a místo omyjte vlažnou vodou. Pokud se ani po 24 hodinách nevyskytlo žádné podráždění, můžete aplikovat i na obličej.

Citrusové plody proti akné

Zejména citrony, ale také pomeranče, jsou účinné proti akné. Mají totiž kyselou hodnotu pH, snižují podráždění pokožky a růst bakterií. Smíchejte šťávu z jednoho pomeranče, jednoho citronu a naneste na pleť postiženou akné. Nechte působit 10 minut, poté smyjte vlažnou vodou. Než uvidíte první výsledky, budete muset léčbu několikrát opakovat. Citrusy snižují nadměrnou produkci mazu, což může způsobit klasické bílé hrbolky, ale také černé tečky. Kromě toho citrusy omezují růst plísní v pórech pokožky.

Proti akné pomohou i zdravé tuky

Pokud ve své stravě nahradíte nezdravé tuky těmi zdravými, můžete minimalizovat výskyt akné. Mezi zdravé tuky řadíme oříšky, semínka, kokosový či lněný olej, avokádo apod. Tyto tuky mají protizánětlivé účinky, vyrovnávají hormony a snižují androgeny. Mezi nezdravé tuky patří rostlinné oleje, řepkový, slunečnicový či sádlo. Obsahují totiž velké množství omega 6 mastných kyselin a přispívají k tvorbě zánětů v těle.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/complications-and-risks-associated-with-liposuction-37702/post

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7847434/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27000386/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/lemon-for-acne

Foto: Pexels