První pomoc při uštknutí hadem: fakta a mýty

zmije

Případy hadího uštknutí se za poslední měsíc objevily v médiích několikrát. Naštěstí žije na našem území jen jeden jedovatý had, a to zmije obecná. Každoročně s ní přijde do křížku několik desítek lidí. Navíc se ve společnosti stále traduje spousta mýtů o tom, jak s uštknutým člověkem zacházet. Uměli byste podat postiženému první pomoc správně?

Jedovatý had bez jedu

Každý ví, jak zmije obecná vypadá. Je to tmavě šedý had s trojúhelníkovitou hlavou a černou klikatou čárou na hřbetě. Dobrým rozlišovacím znakem je také tvar zornice, která je u zmije svislá a úzká. Užovky mají vždy zornici kulatou. Vyskytuje se téměř na celém našem území. Nejraději má prosluněné horské louky, takže se s ní nejčastěji setkáte právě na výletech do hor.

zmijeZmije: foto Pixabay

I když zmije každoročně uštkne desítky lidí, jen u cca 40 % z nich dojde k nějakým závažnějším zdravotním komplikacím. Zmije totiž nevypouští při kousnutí všechen svůj jed. Někdy dokonce nevypustí žádný. Ani tak bychom její uštknutí neměli brát na lehkou váhu.

Jak je to s první pomocí?

Pamatujete si ještě na zdravotní výuku, kde hrálo hlavní roli škrtidlo a vysávání jedu z rány? Na tyto úkony, prosím, zapomeňte. Pokud k hadímu kousnutí dojde, položte postiženého do uvolněné polohy na zádech a zajistěte, aby se co nejméně hýbal. Při pohybu by se totiž jed dostal rychleji do těla. Pokud s sebou máte dezinfekci, tak ránu vyčistěte a můžete ji zatáhnout obinadlem. Následně zavolejte záchrannou službu a popište, co se stalo.

zmijeHnědá forma zmije: autor: Benny Trapp/ Creative Commons / CC-BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Valná většina uštknutých lidí nemá žádné příznaky, spíše je překvapí bolestivost kousnutí a ochromí je stres. Mohou se však vyskytnout otoky kolem místa uštknutí a šokový stav. S tím si však už poradí přivolaní záchranáři.

Jak se zmijím vyhnout?

Zmije se vás bojí víc, než vy jí. Proto se radši schová, když ucítí silné otřesy a hluk. Jako prevence se doporučuje nosit do lesa pevnou vyšší obuv a dávat pozor, ať na hada nešlápnete. Hlídejte také děti, aby je nenapadlo chytat neznámé hady do ruky nebo je jinak dráždit.

Zdroj: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/05/10.pdf

Zmije: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.