Diagnóza patologické hráčství: Jedná se o návykovou a impulsivní poruchu

Představa rychlého zbohatnutí je hodně lákavá. Vždyť stačí jen vsadit pár korun a může být z vás milionář, který už do konce svého života nebude muset hnout prstem. Není divu, že jí podléhá tolik lidí, z nichž se pak stávají gambleři neboli patologičtí hráči. O co se jedná a kolik takových osob najdeme v české populaci?

Co říká statistika o patologickém hráčství

Gamblerství je bohužel jeden z důvodu, proč krachují manželství a rodiny se dostávají do dluhů. V roce 2017 se s diagnózou patologický hráč léčilo v českých psychiatrických léčebnách na 1 256 pacientů. Je to ale nejspíš jen špička ledovce, protože se jedné o osoby, které si svou nemoc uvědomily a začaly s ní něco dělat. Z tohoto množství bylo zastoupeno jen 14 % žen. Přepočtený počet pacientů na obyvatele byl nejvyšší v Královéhradeckém a Zlínském kraji (po 6,2 pacienta na 100 tisíc obyvatel kraje), naopak nejméně gamblerů bylo v Jihomoravském kraji (pouze 1,7 pacienta). Co se týká věkových kategorií, celých 22 % gamblerů mělo mezi 25 až 29 lety, u kategorie 30 až 34 let se jednalo o 18 %. Mladistvých do 20 let bylo jen necelých 5 %.

Foto: Pixabay

Jak se stát gamblerem

Ke vzniku závislosti na hazardních hrách vedou celkem tři fáze, z nichž každá další je nebezpečnější než ta předcházející. Zprvu je hráč nalákán na snadnou výhru, takže vidí, že vyhrát hodně peněz je vlastně jednoduché. Hráč se začíná zaobírat myšlenkou, že by se tímto způsobem dalo i pravidelně vydělávat. Ale ouha – přichází fáze prohrávání a objevuje se nebezpečný pocit bažení. Hráč stále na hru myslí a nutí ho to se k ní stále vracet. Bohužel peníze obvykle jen prohrává, což ho často přivede až do dluhové pasti. Ve třetí fázi nastupuje pocit zoufalství. Dluhy přerůstají přes hlavu, patologický hráč se často uchýlí až k trestné činnosti, aby měl na splácení dluhů a hru finanční prostředky.

Gamblerství se musí léčit

Nejtěžší je uvědomění si problému. Pokud takto patologický hráč učiní, udělal ten největší krok k uzdravení. Často je nutná součinnost odborného lékaře a dobré je, pokud má gambler podporu ve své rodině či přátelích.

Zdroj info: https://www.uzis.cz/sites/default/files/knihovna/ai_2018_07_gambling_2017.pdf; wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.