Nadměrná konzumace alkoholu: jak poznat, že obětí jste i vy?

Konzumace alkoholu

Alkohol si dopřeje čas od času téměř každý. Jak ale zjistit, kdy už se z příležitostného pití stává závislost? Jaké množství alkoholu je už nad normu? Dát si sklenku příležitostně není nic, co by nás mělo znepokojovat. Avšak přehánět s alkoholem to můžete, i když si toho nejste vědomi. Vždyť přiznat si závislost na alkoholu je velmi těžké – a také je to první krok k tomu, ze závislosti se vymanit. Níže jsou varovná znamení, která mohou upozornit na nadměrný příjem alkoholu.

Velké množství alkoholu najednou

Vypít v průběhu jednoho večera velké množství alkoholu ještě nemusí znamenat závislost. Pokud se ale několik po sobě jdoucích dní probouzíte s bolestmi hlavy způsobenými alkoholem, zřejmě se může jednat o problém. Občas to přežene každý, ale nemělo by se to stávat několikrát do měsíce.

Alkohol

Foto: Pixabay

Náladovost či únava

Pokud jste si dopřáli minimálně osmihodinový odpočinek, a stále se cítíte unavení, může být na vině noc plná alkoholu. Ačkoli by se mohlo zdát, že díky alkoholu lépe spíte, opak je pravdou. Alkohol potlačuje REM cyklus, což znamená, že si nedokážeme dopřát dostatek toho správného spánku. Kocovina se neprojevuje pouze bolestí hlavy nebo nevolností, ale také s pocity únavy či náladovosti (podrážděnosti).

Zmeškané termíny

Jakmile vám alkohol začíná zasahovat do pracovního života, je už opravdu zle. Stačí jen, že jste kvůli propité noci nestihli vstát a být v práci včas. Postupně se může stát, že kvůli alkoholu přestanete stíhat termíny, budete je chtít prodlužovat. Je to znamením, že se pro vás alkohol stává prioritou. A to rozhodně není dobré znamení.

Špatná nálada

Neustále špatná nálada i poté, co si dopřejete svou skleničku je dalším znamením, že to s alkoholem můžete přehánět. Abyste snížili množství vypitého alkoholu, můžete se v čase společenských událostí rozhodnout střídat alkohol s nealkoholickými nápoji nebo s příležitostným občerstvením v podobě jídla. Za každou sklenici alkoholu si dejte jeden nealkoholický nápoj. To dokáže zpomalit tempo pití, protože nápoje vás nejen hydratují, ale také zasytí.

Ztrapnění se mezi ostatními

Ve společnosti ostatních lidí obvykle neříkáme vše, co nám přijde na mysl. Je zapotřebí své názory určitým způsobem filtrovat, abychom například nezranili city jiné osoby. V případě, že jste pod vlivem alkoholu, plácnete i něco, čeho byste mohli později litovat, nebo co by vás mohlo ztrapnit. Můžete se smát v nevhodnou dobu, vyprávět vtipy, kterým se budete smát sami, nebo jste naopak nepříjemní a upoutáváte na sebe pozornost.

Zdroj: https://www.thehealthy.com/addiction/drugs-alcohol/binge-drinking/

Foto: Pixabay