Prohlédněte se po návratu z přírody. Výskyt klíšťat je velký

kliště

Po návratu z přírody by nyní mělo být samozřejmostí důkladné prohledání svého těla. Klíšťat je teď v přírodě totiž velmi mnoho a riziko jeho přisání tedy stoupá. Právě proto se budeme dnes tomuto problému věnovat a řekneme si, jaké zásady dodržovat. Pojďme na to!

Prevence ve formě repelentu

V těchto dnech více než kdy jindy je potřeba dávat si pozor na klíšťata. Jejich přisání není samo o sobě ničím příjemným. Hlavně však jde o přenašeče nebezpečných onemocnění. Klíšťové encefalytidy a boreliózy. První krokem prevence je určitě repelent, který si aplikujete bezprostředně před tím, než vyrazíte do přírody, či kamkoli, kde přijdete do styku s porosty trávy či jiné zeleně. Repelent aplikujte na boty, ponožky a nohavice. Na kůži samotnou u noh na holeně asi po kolena. Dále určitě naneste repelent i na rukávy a ruce. Další dobrou prevencí je samozřejmě omezit klíšťatům velikost plochy, na kterou se mohou přisát. Proto, pokud to jde, choďte do přírody s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Nejčastější místa přisání

Nejčastěji se klíšťata přisávají na místa, která je těžké prohlédnout. Při ohledávání se tak zaměřte zejména na podkolenní jamku, třísla, podpaží, oblast za ušima a u dětí i na hlavu jako takovou. Jinak však mohou být klíšťata všude a až se podíváte na tyto problematické partie, určitě neukončujte své bádání a dále prohlížejte celé tělo.

Minimálně dvě prohlídky

Dále se zkuste prohlédnout ještě na druhý den. Klíště totiž může na těle lézt několik minut, ale i například ještě 24 hodin. Hledá totiž nejlepší místo k přisání. Dále na vás mohou přistát larvy klíšťat, které ještě nejsou ideálně viditelné. Proto je dobré prohlédnout se ještě na druhý den od návratu z přírody, abyste se ujistili, že jste předchozí den nic nepřehlédli.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.