kliště

Prohlédněte se po návratu z přírody. Výskyt klíšťat je velký

Po návratu z přírody by nyní mělo být samozřejmostí důkladné prohledání svého těla. Klíšťat je teď v přírodě totiž velmi mnoho a riziko jeho přisání tedy stoupá. Právě proto se budeme dnes tomuto problému věnovat a řekneme si, jaké zásady dodržovat. Pojďme na to!

Prevence ve formě repelentu

V těchto dnech více než kdy jindy je potřeba dávat si pozor na klíšťata. Jejich přisání není samo o sobě ničím příjemným. Hlavně však jde o přenašeče nebezpečných onemocnění. Klíšťové encefalytidy a boreliózy. První krokem prevence je určitě repelent, který si aplikujete bezprostředně před tím, než vyrazíte do přírody, či kamkoli, kde přijdete do styku s porosty trávy či jiné zeleně. Repelent aplikujte na boty, ponožky a nohavice. Na kůži samotnou u noh na holeně asi po kolena. Dále určitě naneste repelent i na rukávy a ruce. Další dobrou prevencí je samozřejmě omezit klíšťatům velikost plochy, na kterou se mohou přisát. Proto, pokud to jde, choďte do přírody s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Nejčastější místa přisání

Nejčastěji se klíšťata přisávají na místa, která je těžké prohlédnout. Při ohledávání se tak zaměřte zejména na podkolenní jamku, třísla, podpaží, oblast za ušima a u dětí i na hlavu jako takovou. Jinak však mohou být klíšťata všude a až se podíváte na tyto problematické partie, určitě neukončujte své bádání a dále prohlížejte celé tělo.

Minimálně dvě prohlídky

Dále se zkuste prohlédnout ještě na druhý den. Klíště totiž může na těle lézt několik minut, ale i například ještě 24 hodin. Hledá totiž nejlepší místo k přisání. Dále na vás mohou přistát larvy klíšťat, které ještě nejsou ideálně viditelné. Proto je dobré prohlédnout se ještě na druhý den od návratu z přírody, abyste se ujistili, že jste předchozí den nic nepřehlédli.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *