Zánět dásní

Nejčastější problémy s ústní dutinou a jak je řešit

Dnes se zaměříme na neduhy, které nás nejčastěji postihují ve vztahu k ústní dutině. Velmi často totiž jde o nepříjemné či dokonce bolestivé záležitosti. Řekneme si, jak se jich zbavit, či jak jim předcházet. Tak pojďme na to!

Zánět dásní

Poměrně časté onemocnění dásní, které poznáme dle rudé barvy této části ústní dutiny a jejího krvácení, zejména při čištění zubů. Tento zánět a infekce dásní vzniká důsledkem hromadění nežádoucích bakterii v ústech. Tyto bakterie dráždí dásně a vytvoří tak zánět. Dalším následkem tohoto onemocnění může být vytvoření mezer mezi dásněmi a zuby, což může vést k parodontitidě. Nejlépe můžete předcházet zánětu dásní tak, že zvýšíte svou hygienu ústní dutiny. Pravidelně také navštěvujte dentistu. Ten nejčastěji, pokud u vás zánět nalezne, doporučí speciální zubní pasty či ústní vody.

Zápach z úst

Jde o neduh, který se nazývá halitóza. My jej však můžeme znát jako klasický zápach z úst. Opět jde o důsledek špatné zubní hygieny, která vede k rozšíření nežádoucích bakterií v ústech. Ty produkují zápach. Často jde o jev, který se dále váže na další problémy jako jsou zubní kámen, kazy či paradontóza. Za tento zápach, respektive výskyt bakterií, může často konzumace aromatických potravin, kouření či alkohol. Prevence opět tkví v ústní hygieně, používání mezizubního kartáčku a pokud chcete můžete využít i různé ústní spreje. Dále omezte cukr, který je hlavním zdrojem živin pro bakterie.

Afty

Jedná se o nepříjemné váčky, které jsou i dosti bolestivé. vyskytují se na vnitřní straně ústních stěn či u jazyka. Člověk, jimi trpící, má pak omezené polykání a doprovází ho všudypřítomná bolest. Často se tyto afty vyskytují u lidí, kteří mají sníženou imunitu, či u žen při menstruaci a hormonálních změnách. Za příčinu lze považovat často nedostatek vitamínu B či železa, ale i stres. Afty obvykle zmizí po maximálně deseti dnech. Můžeme však tlumit bolest, kterou produkují například speciálními gely či tekutinami, které tkáň znecitliví. Chcete-li dosáhnout rychlejšího odeznění tohoto onemocnění, určitě není od věci začít brát doplňky stravy s železem a vitaminem B. Proti zánětu působí i odvar z heřmánku či propolis.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

1 komentář

  1. Míša Odpovědět

    Na afty docela trpím, i když užívám kvalitní multivitamín. Myslím si, že je to asi stresem. Ještě zkusím zvýšit ten vitamín B a železo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *