Proč jsou granátová jablka tak zdravé ovoce

Granátové jablko

Bezpochyby jsou opravdu krásná. Ať už celá, nebo jen v nádobě s čerstvými rubínově červenými dužinami, granátová jablka vás při procházení uličkou s produkty zaujmou. Dnes si povídáme o tom, proč mohou být tyto šťavnaté, rubínově červené plody skvělým doplňkem vašeho stravování. Pojďme na to!

1. Obsahuje vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty slouží jako prevence rakoviny. Jde o látky, které poskytují pomoc při zajištění buněk před přírodními jedy, jako je kontaminace a cigaretový kouř. Je známo, že antioxidanty pomáhají předcházet poškození DNA, které může vést k rakovině, a opravovat je. Samotná šťáva z granátového jablka neudrží rakovinu na uzdě. Ale podle studií se doporučuje, že může sloužit jako výživový doplněk pro zdravé hubnutí, které je založeno na rostlinné dietě, jako je středomořská strava.

2. Může vám pomoci s prostatou

Mnoho výzkumů zjistilo, že komponenty v granátovém jablku a jeho šťávy, pomohly  zastavit pohyb rakovinných buněk. A zároveň bránily rozvoji jejich buněk tím, že oslabují příjem signálu z chemických procesů, které umožňují postup šíření rakoviny. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Los Angeles zjistili, že šťáva z granátového jablka potlačuje rozvoj rakovinných buněk. Stejně tak látky z granátového jablka dokáží usmrtit rakovinné buňky u mužů, kteří podstoupili přípravnou léčbu rakoviny prostaty.

Granátové j. - zpracování
Foto: Pixabay

Existuje několik úvah o granátovém jablku, které doporučují, aby se podílelo na zmírnění rozvoje rakoviny prostaty. Mělo by se však brát v úvahu, že tyto studie zkoumaly šťávu z granátového jablka v rámci zdravé rostlinné stravy.

3. Udržuje zdravé srdce

Antioxidanty granátového jablka mohou nabídnout pomoc při udržování cholesterolu v dobré míře, tak aby byl méně škodlivý. A navíc může snížit plak, který se nebezpečně nahromadil v cévách, což potvrzuje hned několik studií. Analytici z Izraele dospěli při zkoumání zdravých mužů k závěru, že šťáva z granátového jablka snižuje pravděpodobnost výskytu LDL, tedy „špatného“ cholesterolu, který vytváří plak, a prokázali, že zvyšuje HDL, tedy „dobrý“ cholesterol.

Další izraelský výzkum ukázal, že u myší, jejichž strava byla doplněna šťávou z granátových jablek, se snížil rozvoj aterosklerózy. Ateroskleróza je hromadění tuků, cholesterolu a dalších látek v přívodních cestách a na nich, což může omezovat průtok krve. Existuje několik úvah, že granátová jablka mohou nabídnout pomoc, aby se zabránilo zbytečnému hromadění plaku v tepnách. Pokud máte v rodině srdeční infekci, může mít smysl zařadit granátové jablko do svého jídelníčku!

Jak otevřít a konzumovat granátové jablka

Místo pití balené šťávy z granátového jablka rozlomte granátové jablko a snězte přírodní produkt, který je uvnitř. Tímto způsobem spotřebujete méně cukru. V každém případě pozor, k rozkrojení přírodního produktu existuje trik. Zde je jednoduchý způsob, jak granátové jablko oloupat:

I) Granátové jablko držte tak, aby vyčnívající konec stopky směřoval na jednu stranu. Odřízněte široký řez korunky se stopkou uprostřed. V tu chvíli otočte přírodní produkt tak, aby byl řezný okraj nahoře.

II) Uvidíte sadu oblastí, které vycházejí z horní části – a druhá sada oblastí vychází z konce kmene. Obě sady jsou odděleny hranou probíhající kolem granátového jablka téměř ve dvou třetinách cesty dolů od vrcholu.

Ovocný salát
Foto: Pixabay

III) Slupku granátového jablka nařízněte podél okrajů, které vedou od shora k patce, a podél rovného okraje. Snažte se proříznout slupku až k bílé vrstvě a zachovejte klid, abyste zbytečně neprořízli semena.

IV) V tu chvíli prsty jemně roztáhněte od sebe granátové jablko. Spadne do tvaru hvězdy jako květ. Lžící vyjměte lahodná semínka, která můžete sníst, a zbavte se bílé blány, která má ostrou chuť.

Pokud se vám nechce jíst semínka granátového jablka lžičkou, zvažte, zda si jimi neposypat zeleninovou směs, cereálie nebo jogurt. Granátová jablka také doplňují drůbeží maso, například kuřecí a krůtí pokrmy. Za jednu porci tohoto přírodního produktu se považuje polovina granátového jablka, jehož sezóna trvá od října do ledna.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, manutea.cz

Náhledové foto: Pixabay