Při výběru antikoncepce je dobré hledět na více údajů

Antikoncepce

V současné době existuje mnoho způsobů, jak se bránit nežádoucímu těhotenství, musíte si vybrat ten, který vám nejlépe vyhovuje. Zatímco několik žen inklinuje k užívání hormonální antikoncepce v rámci pilulek nebo náplastí, jiné jsou závislé na nehormonální bariéře, jako je kondom nebo pesar. V každém případě existuje mnoho dalších možností, ze kterých si můžete vybrat. Víte, které to jsou?

Jaké druhy antikoncepce existují?

Každá dívka již pravděpodobně zvažovala, jak se zajistit při pohlavním styku. V dnešní době je v obchodech k dispozici velké množství antikoncepce, takže je jistě z čeho vybírat. Nejčastěji se antikoncepce dělí na hormonální a nehormonální, ale ve skutečnosti existuje několik dalších strategií.

Základní antikoncepce

  •       přirozená antikoncepce – je nespolehlivá, například přerušovaný styk nebo pohlavní styk mimo plodné dny
  •       bariérová antikoncepce – mechanicky předjímá oplodnění vajíčka spermií
  •       chemická antikoncepce – obsahuje látky, které omezují hybnost spermií
  •       nitroděložní tělísko – působí mechanicky a chemicky proti spermiím
  •       hormonální antikoncepce – vyplavuje hormony, které brání ovulaci
  •       sterilizace – chirurgická metoda, obvykle nevratná

Krizová antikoncepce po styku

Krize nebo postkoitální antikoncepce může zabránit těhotenství po nechráněném pohlavním styku. V každém případě musíte dodržet, abyste pilulku snědli dříve, než se vajíčko uhnízdí do endometria, což je obvykle cca 6 dní po oplodnění vajíčka.

Pilulky obsahují vysoké hladiny hormonů, které mohou narušit kompletní menstruační cyklus. Právě z tohoto důvodu by žena neměla brát krizovou pilulku častěji než čtyřikrát ročně. I když v nedávné době bylo nutné zajít si pro recept k lékaři, dnes jsou tato profylaktika bez předpisu, tedy volně dostupná v lékárnách.

Antikoncepce - kondom
Foto: Pixabay

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce obsahuje určité množství umělých hormonů, které ovlivňují ženský menstruační cyklus. Pravidelné užívání antikoncepce může kromě zabránění v otěhotnění, mít i další vedlejší účinky, od fyziologických změn, jako je zadržování vody, kožní změny nebo otoky končetin až po psychické změny, jako jsou rychlé výkyvy nálad nebo snížené libido. Několik žen dokonce nemůže používat antikoncepci kvůli svému zdraví…

Antikoncepce nemá žádný vliv na přibírání nebo hubnutí, ale může zvýšit vaši touhu po jídle. Zadržená voda v těle navíc často nese svůj podíl viny na dalším přibírání. Bohužel pro některé ženy může hormonální antikoncepce nabídnout pomoc při problémech s menstruačním cyklem. V každém případě se poraďte se svým lékařem, jaká antikoncepce je pro vás nejlepší.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990281/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7533104/

Náhledové foto: Pixabay