Poznáte depresi u dítěte? Projevuje se jinak než u dospělých

V souvislosti s koronavirovou pandemií bohužel vzrostl počet dětí, jejichž psychika dostala zabrat. Vliv na to měla dlouhá distanční výuka, nucené omezení kontaktů, ale také neustálé testování na covid-19 nebo stav, kdy děti šly z jedné karantény do druhé. Psychologové a psychiatři jsou zahlceni prací. Uměli byste poznat, že zrovna vaše dítě trpí depresí nebo úzkostí?

Mýtus zvaný bezstarostné dětství

O dětství se říká, že je bezstarostné. S odstupem času to tak vypadá, když se do minulosti ohlédne dospělý člověk. V porovnání se starostmi, které musí řešit, mu bude období, kdy byl dítětem, bude určitě připadat pohodové. Jenže ono tomu tak ve skutečnosti vůbec není. I děti se trápí. Dětská deprese byla až do 70. let minulého století oblastní neprobádanou, protože přetrvával názor, že ony mít depresi nemohou, protože nejsou dostatečně psychicky vyvinuty. Opak je ale pravdou a v současné době ordinace psychiatrů a psychologů plní dětští pacienti s psychickými problémy.

Jak se projevuje deprese u dětí

Zatímco depresivní dospělý bude vykazovat známky hlubokého smutku, u dětí se může deprese schovávat za lhostejností, podrážděností, sníženou pozorností, poruchou paměti, zhoršeným prospěchem, podceňováním se, bezohledným až agresivních chováním, vztahovačností, sebepoškozování, poruchy chování či poruchu příjmu potravy. Jistě, které dítě občas nezlobí, není protivné a podrážděné, zvláště, když je hladové, unavené a chcete po něm něco, co s mu nechce dělat. Pokud trpí depresí, jsou tyto projevy jakoby hlubší, déle trvající a citlivý rodič zaregistruje, že je něco s jeho dítětem jinak.

U psychologa. Foto: Pexels 

Nepoznáváte v tom náhodou své dítě?

Děti školou povinné, pokud trpí depresí, mohou mít pokleslou náladu a sníženou schopnost se soustředit. Ve škole začínají mít problémy s učením, zhoršuje se jim prospěch. Mohou se stranit svým vrstevníkům a čas nejraději trávit doma – u počítače nebo mobilu. Na nich může vzniknout závislost. Objevují se problémy s jídlem, buď přejídání, nebo naopak nechutenství hraničící s anorexií.

Na vyšetření u odborníka si počkáte

Pokud tyto symptomy u svého dítěte zpozorujete, není špatné si o nich promluvit s dětským praktickým lékařem, nebo se rovnou objednat k psychologovi. Počítejte ale s tím, že vás na vyšetření nevezme hned, ale s odstupem několika týdnů až měsíců. Objednací lhůta je totiž tak dlouhá. Dětí s psychickými potíži ve společnosti raketovitě přibylo a odborníci nestíhají.

Zdroj: https://sancedetem.cz/deprese-u-deti#detsky-vek

Smutek v duši. Náhledové foto: Pexels

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.