Dobré rady, které se mohou lyžařům hodit

Lyže

Lyžování patří mezi velmi oblíbené zimní sporty. Vzhledem k tomu, že ze svahu můžete jet poměrně velkou rychlostí, je třeba se zaměřit nejenom na koupi těch nejlepších lyží, ale také myslet na bezpečnost. Ta je zajištěna především speciální lyžařskou helmou. Ta se rozhodně nehodí jen pro děti a začátečníky, ale i pro zkušené lyžaře. Právě ti sviští obrovskou rychlostí ze svahu, a tak se jim snadno může stát, že se jim někdo připlete do cesty nebo že nezvládnou svou jízdu. Úrazy pak mohou mít velice nepříjemné a bolestivé. To ale není jediný aspekt, na který by lyžaři měli myslet!

Dobré je mít natrénováno

Jestliže už se těšíte na to, jak si to na dovolené na horách užijete, měli byste už předem zapracovat na své fyzičce. Ačkoli se to na první pohled nezdá, lyžování je fyzicky náročnou činností, do které se zapojuje většina vašich svalů. Abyste to tedy nepřehnali hned první den, vyplatí se včas myslet na posílení fyzické kondice. Můžete začít chodit pravidelně do posilovny nebo plavat. A předtím, než vyrazíte ze svahu dolů, je vhodný strečink.

Myslete na pojištění

Na bezpečnost je třeba myslet nejen s pořízením speciálního vybavení, ale také z hlediska financí. Nezvládnutá jízda totiž nemusí znamenat jen vaše rozbité lyže, ale také majetek lidí okolo. Protože toto vybavení není nejlevnější, vyplatí se zaplatit si pojištění odpovědnosti za škodu. Stojí to pár stokorun, přičemž vám to může ušetřit celé tisíce.

Lyžař

Foto: Pixabay

Správné vybavení

Správné lyžařské vybavení by mělo být naprostým základem. Budete potřebovat lyže, které si můžete vybrat v závislosti na vaší výšce a váze, takže vám budou přímo na míru. Dále je třeba vhodná kombinéze, pohodlné lyžařské boty, rukavice, helma s ochranným certifikátem a brýle s UV filtrem. U lyžařského vybavení je třeba dbát na bezpečnostní certifikáty, které jsou zárukou vyšší kvality. Jakýkoli kousek vybavení by pro vás měl být pohodlný.

Nepřeceňujte své síly

Sjezdovky jsou označeny různými barvami, které dávají znát, o jak náročnou sjezdovku se jedná. Nejjednodušší terén vhodný pro začátečníky nabízí zelená trasa. Modré a červené trasy jsou pro o něco pokročilejší lyžaře. Černé sjezdovky jsou pak určeny těm opravdu zkušeným. Než se na ně vypravíte, měli byste si být jisti, že tuto úroveň zvládnete.

Lékárnička jako základní vybavení

Protože nikdy nevíte, co se může stát, přibalte si do zavazadla také dobře vybavenou lékárničku. Některá zranění vám sice mohou být ošetřena hned na svahu, jiná se ozvou až třeba na pokoji v hotelu. Vždy je dobré nespoléhat se na ostatní, ale sami na sebe. Doplňte lékárničku o obvazy, náplasti, léky proti bolesti, ale také třeba o léky na horečku.

Zdroj: https://porady.interia.pl/sport/news-siedem-niezbednych-wskazowek-dla-narciarzy,nId,5741546

Foto: Pixabay