Parné léto sebou nese hrozbu! S námi se ji úspěšně vyhnete

Běžkyně

Jaké je léto pro sportovce a běžné lidi? Jde o nejlepší období pro trénink, závody a zábavu obecně! Ale panuje i pořádné horko, déšť a svalové křeče. Je to všechno o počasí, jehož výkyvy jsou rok od roku extrémnější.

Žena na poli
Zdroj: Foto Pixabay

Jen případů kolapsů z horka, ke kterým museli záchranáři vyjíždět v loňském roce, bylo přes desítky tisíc. Úpal, úžeh a dehydratace však nejsou zdaleka to jediné, co může všechny v létě potkat. Některá rizika vás možná na první pohled nenapadnou, ale o to důležitější je být na ně připraven.

Nepřipravenost zabíjí!

Zkušení sportovci mohou mít pocit, že mají vše promyšlené, ale k bezpečnosti je třeba přistupovat s pokorou. Dbáme například na to, aby i v letních dnech, kdy je světlo dlouho do noci, bylo důležité dodržovat zásady viditelnosti. Proto by na závodech od 18 hodin měla být povinná noční výbava s čelovkou a reflexní vestou — i když je ještě vidět. Když pak poběžíte v noci bez osvětlení můžete zakopnout a zlomit si nohu!

Vždy mějte po ruce vodu

Nejlepší variantou je džus ředěný neperlivou minerální vodou, dodá vám stejně jako voda některé minerály a cukry. Zejména hořčík je dobré doplnit, pokud trpíte křečemi. Ale pozor — než se vydáte na dlouhý běh, vyzkoušejte hořčíkové doplňky, protože pro některé lidi jsou neocenitelné.

K pitnému režimu patří i jídlo

Jezte! Začátečníci se často diví, proč je při běhu trápí lehká zimnice a slabost. Seznamte se s cukrovým nedostatkem! Na běh i na zábavu si nemusíte brát tašku se svačinou — stačí si před akcí trochu naplánovat, co a kdy budete jíst.

Nezapomínejte na mastičky

Naučte se znát své tělo a zjistěte, co právě vám nejlépe vyhovuje. Tradičně jsou náchylné vnitřní strany stehen, paže, kde končí rukávy, a u mužů bradavky. Pohled na sportovce, kterému skrz tričko prosakuje krev z odřených bradavek, je opravdu znepokojující!

Zůstaňte v kontaktu!

Trailový běh je skvělý — cítíte se jako šťastný kamzík, který se sám prochází přírodou… dokud nečelíte osamělosti z nataženého svalu nebo vyvrtnutého kotníku. Není jednodušší způsob, jak se na takovou situaci připravit než si do telefonu stáhnout aplikaci Lifesaver. Stačí tři sekundy podržet nouzové tlačítko na aplikaci a dispečink záchranné služby získá vaši GPS polohu. Kromě toho vám pak okamžitě nabídne zavolat na tísňovou linku 155.

Zdroj: behame.cz, vitalia.cz

Náhledové foto: Pixabay