Panická ataka a co pomáhá

Panická ataka

Strach, třes, panika nebo ztráta kontroly, které přicházejí z nenadání a bez zjevné příčiny. Tento stav dobře zná 1 ze 75 lidí na světě velmi dobře. Říká se mu panická ataka. Mnoho lidí zažije panickou ataku jednou nebo dvakrát za život. Pokud se však opakuje, hovoříme o panické poruše.

Přes to, že panická porucha sama o sobě neohrožuje život, výrazně snižuje jeho kvalitu. Zejména tím, že v době mezi atakami, postižený žije ve strachu, kdy propukne další záchvat paniky.

Příznaky

Na začátku panická ataka propuká náhle a většinou bez varování. Později je pak už pacient schopný vysledovat vzorec nebo spouštěč. Obvykle lze předpovědět záchvat pár minut před jeho propuknutím. Ataku můžete dostat, když řídíte auto, nakupujete, čtete si, nebo spíte. Průběh je hodně individuální a liší se i délka trvání.

Panické ataky se projevují nejčastěji v dospívání nebo rané dospělosti a jsou častější u žen.

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Pocit hrozícího nebezpečí
  • Ztráta kontroly
  • Obrovský strach ze smrti
  • Pocit vzdálení se od reality
  • Bušení srdce
  • Nemožnost se nadechnout, pocit tlaku na hrudi
  • Bolest hlavy
  • Křeče v břiše
  • Závratě, pocit na omdlení
  • Mravenčení nebo znecitlivění končetin
  • Třes
  • Pocení, střídání návalů horka a chladu

S panickou atakou se pojí ještě další komplikace v podobě fobií, nejčastěji se jedná o sociální fobiisociální fobii. Lidé s panickou atakou jsou často mylně považováni za hypochondry, protože často navštěvují pohotovosti s fyzickými projevy nemoci. Často vede panická ataka také k závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách. V součtu to může znamenat naprosté vyřazení z běžného života. Zcela zásadní je proto vyhledání odborné pomocivyhledání odborné pomoci. Velmi účinná je psychoterapie, během které se naučíte postupy a techniky, jak ataky zvládat.

Hluboké dýchání

Při panické atace dýcháte plytce a zrychleně. Vaše tělo je plné adrenalinu a je připravené bojovat nebo utéct – to by pomohlo, kdyby vás pronásledovalo divoké zvíře. Je potřeba tělu ukázat, že mu nic nehrozí. Zklidněte dech například pomocí počítání. Potřebujete svému tělu „říct“, že vás žádný tygr nepronásleduje. Takže, pokud to jde, zkuste svoje dýchání zpomalit. Prodloužením výdechu aktivujete parasympatetický nervový systém, který odpovídá za klid a bezpečí.

Uvědomit si, že máte panický záchvat

Už jen to, že si uvědomíte, že máte panickou atakumáte panickou ataku a ne infarkt, může pomoci. Přiznejte si, ano, buší mi srdce, polévá mě horko a zima, klepou se mi ruce, špatně se mi dýchá a motá se mi hlava. Ale je to projev panické ataky. Tato hrůza za pár minut odezní a bude dobře.

Zaměřit pozornost jinam

Když zaměstnáte mozek a donutíte ho soustředit se na něco jiného, pomůže to zpomalit nástup ataky.

To jsou způsoby, jak zvládnout panickou ataku ve chvíli, kdy přijde. Aby byly techniky účinné, je potřeba je nacvičit a od toho jsou sezení u psychoterapeutasezení u psychoterapeuta. Jednotlivé techniky vám pomůže nacvičit terapeut při vašich sezeních. Díky nim se vám podaří zvládat váš problém a zapojit se do běžného života. Navrátí se vám tak kvalita života, která je panickou poruchou velmi ohrožena.

Zdroje info: psychoterapeievacek.cz, zdravi.euro.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.