Recepty na přírodní repelenty proti komárům

Příjemné letní večery dokážou značně znepříjemnit otravní komáři. Po štípanci zůstávají svědivá místa, a navíc mohou být komáři přenašeči nejrůznějších nemocí. Jedním ze způsobů, jak je od sebe odpudit, přitom mohou být i přírodní látky. U repelentů tak nemusíte sahat po drastické a mnohdy nezdravé chemii, ale můžete vyzkoušet vonné silice z některých rostlin. Takový repelent si snadno připravíte i doma, nebo ho můžete již hotový zakoupit.

Citronová tráva

Sázkou na jistotu při odpuzování komárů je jednoznačně citronová tráva. Má silné aroma s typickými silicemi, které komárům prostě nevoní. Vůně je v mnohém podobný meduňce, se kterou můžete také podpořit účinnost přírodního repelentu. Jde o přípravek vhodný jak pro použití na tělo, tak i do aroma lampy či difuzéru. Stačí si tak pořídit esenciální olej z citronové trávy a může vám to velmi pomoci při odpuzení komárů.

Fenykl, hřebíček nebo tymián

Mezi další bylinky, se kterými si pomůžete při boji s komáry, patří fenykl, hřebíček a tymián. Pro opravdu účinný přípravek je můžete víceméně bez obav smíchat dohromady, takže výsledkem bude koktejl, po jehož použití odpudíte většinu komárů. Fungovat ale mohou i jako samostatné ingredience. Pokud si vyrábíte vlastní výluh, dbejte na to, aby byl dostatečně silný.

Foto: Pixabay

Levandule a aromatický čajovník

Komáry nepotěšíte ani svěží a relaxační vůní levandule. Proto se doporučuje vysadit si pořádné množství levandule třeba okolo zahradního posezení, kde se večer vyskytujete. Podobně dobře poslouží levandule i při výrobě přírodního repelentu. Kromě toho je možné přidat ještě účinný a z aromatického hlediska silný australský čajovník, který budete pravděpodobně znát po názvem tea tree oil. Čajovníkový olej je navíc výbornou pomocí a dezinfekcí ve chvíli, kdy již máte štípanec a chcete podpořit jeho správné hojení či omezit nepříjemné svědění.

Zdroj: https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-prirodni-repelenty.html a https://magazin.biooo.cz/recepty/ostatni/prirodni-repelenty-a-jak-si-ho-sam-vyrobit/?gclid=CjwKCAjwtcCVBhA0EiwAT1fY7_VYL3T5hSxNrP3CmYpBNQ7eUPL9ZfjB7iLqc6XU5HfrLiGD0MrFJxoChFkQAvD_BwE

Náhledové foto: Pixabay