Problém obezity v dětském věku: V dospělosti čekají děti nepříjemné zdravotní problémy

Stále častěji se v populaci objevují lidé, kteří mají problémy s přebytečnými kilogramy. Ti šťastnější bojují jen s nadváhou, ale dost je i těch, kteří trpí obezitou. A co více, netýká se to jen dospělých, ale také i dětí. Málokteré z nich přitom z tloušťky vyroste. Většinou je bude doprovázet i v dospělém životě a společně s ní i zdravotní potíže.

Obezita dětí v České republice

Nadváha se u českých dětí objevuje až ve 27 procentech. Téměř 10 procent dětí je dokonce obézních. Častěji se s přebytečnými kilogramy potýkají chlapci než dívky. Příčinou nadváhy a obezity bývá nadbytečný příjem energie v podobě nezdravého přejídání tučnými jídly a nedostatek pohybu. Pokud jsou obézní rodiče, mají ve většině případů i obézní dítě. Svůj vztah k jídlu si děti budují už od mala a nejvíce je v tomto ovlivňuje rodina. Problémem je, že většinu jídla děti zkonzumují odpoledne a večer, hodně se najde těch, které do školy odcházejí bez snídaně.

Běžně v rodinách jsou k dispozici sladkosti, děti jimi zásobují i prarodiče. Nejedno dítě své kapesné využije za nákup nezdravých sladkých nápojů a chipsů. Více než venku děti tráví čas ve společnosti svých mobilů. Pokud už s rodiči vyrazí ven, tak to bývá obchodní centrum, v němž sice couravou chůzí stráví třeba tři hodiny a hodně toho nachodí, ale ke snížení hmotnosti to stačit nebude. Aby měla chůze hubnoucí efekt, je třeba se jí věnovat minimálně 40 minut, a to rychlostí 6 km za hodinu.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní problémy dětí s nadváhou a obezitou

Má-li na sobě dítě více kilogramů, než by bylo vzhledem k jeho věku a výšce vhodné, bude mu to pochopitelně způsobovat zdravotní potíže. Častěji se zadýchává, jé méně pohyblivé, z tohoto důvodu pak také odmítá nějak se více pohybově angažovat. Jeho klouby a kosti jsou přetěžované, trpí na ploché nohy, kyfózu a skoliózu.

Až 80 procent obézních dětí si nese svou obezitu až do dospělosti

U málokterého dítěte se dá říct, že z obezity jednou vyroste. Opak je pravdou, protože se jí často nezbaví ani v dospělém životě. Obezita a nadváha bohužel jsou civilizačními chorobami a mají nepříznivý vliv na zdraví. Tlouštíci většinou budou v dospělosti trpět na diabetes mellitus, kardiovaskulární choroby, potíže s pohybovým systémem, problémy s páteří a klouby. Bohužel je obezita spojena také s větším rizikem vzniku rakoviny.

Zdroj: https://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/obezita-u-dnesnich-deli-je-hruzostrasna-rika-pediatr-hynek-canibal-20220609.html; https://zdravi.euro.cz/leky/detska-obezita-priciny-lecba/  

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.