Krvácení dásní: problém, který se dá vyřešit

Zuby a dásně

Krvácení dásní si nejčastěji všímáme při čištění zubů, nebo konzumace tvrdších druhů potravin, jako je například mrkev nebo jablko. I když nemusí jít o závažný problém, někdy je to důvodem k obavám. Pokud se tento problém vyskytl jednorázově, nemusíte jej příliš řešit. Obvykle sám také odezní. Jestliže se ale krvácení dásní opakuje, může jít o známku závažnějšího onemocnění. Skončit může nejenom ztrátou zubů.

Čištění zubů

Někdy si za krvácející dásně můžeme v důsledku nesprávného čištění zubů. Používáme nevhodný kartáček na zuby a/nebo na něj příliš tlačíme. Většina lidí by měla používat středně tvrdý kartáček na zuby, lidé s citlivými dásněmi pak měkký. Tlak na zuby vyvíjejte jen takový, abyste své zuby zbavili plaku, ale nepoškodili dásně. Existují speciální elektrické kartáčky na zuby, které mají speciální funkci. Ta vás upozorní, když vyvíjíte příliš velký tlak na zuby.

Mrkev

Foto: Pixabay

Bakterie

Další příčinou krvácení dásní mohou být bakterie. Když je jih nadbytek, vytvoří plak. Ten se následně změní v zubní kámen. Příčinou je nedostatek ústní hygieny nebo její nedostatečná frekvence či špatná technika. Někdy může dojít k zánětu dásní. Příčiny jsou červené a oteklé dásně, bolest při jídle a čištění zubů ad. Neléčení vede k paradentóze. Jde o onemocnění, které postihuje dásně a tkáně kolem zubů. Postupem času se zubní krčky obnaží a zuby se uvolní (a vypadnou).

Nedostatek vitamínů

Krvácení dásní může být způsobeno nedostatečným množstvím některých vitamínů. Většinou jde o nedostatek vitamínů C, K a D nebo železa. Objevující se krev z dásní může ukazovat na anémii, cukrovku, poruchy srážlivosti nebo problémy s játry. V některých případech mohou být příčinou krvácení léky, rakovina nebo genetická predispozice, které zvyšují riziko paradentózy. Krvácení dásní ale může způsobit také kouření a stres.

Těhotenství

Také hormonální změny mohou být příčinou, proč dásně začnou krvácet. To dobře vědí všechny těhotné ženy, které si u čištění zubů mohli všimnout zvýšeného výskytu krvácení z dásní.

Odstranění krvácejících dásní

Ideální je zaměřit se na prevenci. Pravidelně se starejte o svou ústní hygienu. Používejte správný kartáček na zuby, zubní pastu, ale také mezizubní kartáček a ústní vodu. Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře. Existují speciální gely na dásně, které mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Ty lze použít na krvácející dásně. Bohužel, když je příčinou krvácení dásní těžký zánět dásní nebo paradentóza, tyto gely nezaberou.

Zdroj:

Krwawienie dziąseł – dlaczego dziąsła krwawią i jak je leczyć?

https://www.benu.cz/co-pomaha-na-zanet-dasni?gclid=CjwKCAjw7cGUBhA9EiwArBAvosT5FwfmSQyPWr_t5R6ZWkmzqDtFMcDCmeJELheqRysfmXu1rbiD0hoCeW8QAvD_BwE

Foto: Pixabay