Kočky mohou být zdrojem duševních problémů. Naštěstí ne u všech lidí.

Kočka

Dříve se věřilo, že vlastnictví kočky (a sdílení domácnosti s ní) může vést k psychickým problémům, jako je psychóza, schizofrenie a celá řada dalších. Tyto problémy může způsobit toxoplasma gondii, prvok, který se nachází v kočičích výkalech. Na základě tohoto by měla být zvýšená pravděpodobnost, že se u lidí, kteří vlastní kočku, zvýší pravděpodobnost tohoto onemocnění. Ve skutečnosti tomu tak ale není, jak potvrdily nedávné studie britských vědců. Ukázalo se, že toxoplasma gondii se z koček na člověka nepřenáší.

Výhody života s kočkou

Vlastnit kočku přináší spoustu výhod. V první řadě máte někoho, kdo na vás spoléhá a vyžaduje vaši společnost. S kočkou navazujete vztah, její předení má prý uvolňovat stres. Každodenní péče o kočku podle některých studií vede ke snížení krevního tlaku a k lepší náladě. Na druhou stranu ale existují i rizika života s kočkou. Předchozí studie již popsaly souvislost mezi vlastnictvím koček a duševními poruchami. Ukázalo se, že psychických problémů není třeba se ve zvýšené míře obávat. Vědci ale provedli další studii.

Kočky

Foto: Pixabay

Rizika života s kočkou

Studií prošlo 2 206 mužů z Montrealu, kteří v dětství vlastnili kočky. Zkoumalo se u nich, jaké další rizikové faktory vzniku psychózy mají (včetně poranění hlavy, kouření a skutečnost, zda kočka odešla z domu). Závěry studie byly zveřejněny v Journal of Psychiatric Research. U mužů, kteří v dětství vlastnili kočky, bylo prokázáno, že jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku psychiatrických poruch v dospělosti. U žen nebyl takový vztah nalezen. Psychóza se tedy mohla pravděpodobnější vyvinout u mužů, kteří k tomu již měli zvýšené predispozice. Kočka by toto riziko měla ještě zvyšovat.

Kde je tedy pravda?

Zatímco jedni vědci tvrdí, že kočky psychiatrické problémy nezpůsobují, jiní zase varují, že by tomu tak mohlo být. Pravděpodobně bude třeba provést další výzkumy, které by jedno z tvrzení potvrdily, a to druhé vyvrátily. Do té doby budeme jako milovníci koček věřit, že obavy jsou zbytečné.

Zdroj:

https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Zaburzenia-osobowosci/Koty-wywoluja-zaburzenia-psychiczne-Ale-tylko-w-jednej-grupie

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2206216-kocky-u-lidi-nezpusobuji-psychicke-poruchy-doklada-vyzkum-starsi-prace-se-pry-mylily

Foto: Pixabay