Jak chránit oči při nošení kontaktních čoček

kontaktní čočky

Nošení kontaktních čoček je dnes pro mnohé z nás jakousi samozřejmostí. Pokud nechceme nebo nemůžeme jít na operaci a vadí nám klasické dioptrické brýle, nic jiného ostatně nezbývá. Ať už volíte jednorázové kontaktní čočky, nebo variace jednodenní či jiné, určitě byste měli myslet hlavně na ochranu vašeho zraku. My se na některé základní zásady podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Jaký roztok na kontaktní čočky je ideální?

Ten, který vám doporučí odborník. Mnozí lidé si neuvědomují fakt, že různé roztokyroztoky se mohou byť třeba jen drobně lišit svým složením. Materiály kontaktních čoček jsou dnes již tak specifické, že vyžadují určité charakteristické prostředí, v nimž se jim bude dařit. Takovéto roztoky působí na čočky dobře jak přes noc, tak i při jejich čištění.

Hygiena jako základ

Dodržování hygienických zásad je nesmírně důležité. Vždyť čočky vkládáte přímo do oka, kde se může infekce dostat velmi jednoduchým způsobem. Pře manipulací s čočkami je vždy zapotřebí dokonale umýt a osušit ruce. Čočky je třeba čistit vždy ihned poté, co jsou vyjmuty z oka. Rozhodně by neměly vyschnout, jinak už budou zcela nepoužitelné. Používat byste měli také speciální pouzdra, která jsou pro dané kontaktní čočky určená. Péče o čočkyPéče o čočky musí být 100%.

kontaktní čočkyFoto: Pixabay

Největším strašákem je akantamébová keratitida

Jedná se sice o vzácnou, ale o to nebezpečnější oční infekci, jež může vést klidně až ke ztrátě zraku. Způsobují ji jednobuněční živočichové označovaní jako améby. TI se běžně vyskytují právě ve vodě. Tradičně jsou jejich domovem studny, jezera, bazény nebo vířivky. Napadají rohovku a vzniká pak právě akantamébová keratitida.  Údaje amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hovoří o tom, že u nositelů kontaktních čoček je riziko mnohem vyšší než u ostatních lidí. Vyskytuje se u jich až 85 % případů. I proto je třeba striktně dodržovat všechny hygienické návyky a o čočky se pořádně starat.

Zdroj info: https://www.allaboutvision.com/en-gb/contacts/acanthamoeba-keratitis/

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.