Odpočinek: Proč jej nesmíte opomíjet a jak vám může pomoci?

Odpočívání 2

Naše babičky a vůbec naši předci to neměli tak jednoduché, jako to máme my. Museli se prát každý den o kus půdy, starat se o zvířata, chodit na mše, zajištovat klasický chod domácnosti. My doma zapneme pár přístrojů a máme hotovo. Naučili jsme se říkat, že čas jsou peníze, ale tímto projevem dáváme znát, jak moc si sebe nevážíme!

Čas potřebujeme stokrát více než peníze

V práci vám sice zvýší plat, ale den bude mít stále jen 24 hodin. Víte, kolik máte peněz, ale nevíte, kolik máte času. Je skvělé s ním zacházet a naučit se ho hlídat v případě, že nemáme být neustále ve stresu. Kvalita odpočinku je relativní podle toho, jak si svého volného času vážíme. A volného času si vážíme v případě, že jsme na něčem opravdu pracovali. To věděli už naši předci. Odpočinku bychom si nevážili donekonečna – kdo se snaží toto nastavení porušit, je znuděný a otrávený.

Odpočinek si musíme vydobýt a měli bychom vědět, že správný odpočinek je jisté umění. Bez uspokojení této základní potřeby se plazíme celým dnem a nelze očekávat, že budeme schopni reagovat a důrazně přemýšlet. To ničí rozvoj pracovních schopností, identity, talentu, učení a atd. Mají slabé reakce a jsou celkově nemotorní. Únava se proplétá s migrénami a tlak za očima, zastřeným viděním a podrážděností, který se ještě zhoršuje kofeinovými nápoji.

Odpočívání
Foto: Pixabay

Odpočinek posiluje naši kreativitu

Odpočinek by nám měl přinést uvolnění a osvěžení, které se následně projevuje v kreativitě. Kromě toho posiluje naši schopnost vytvářet lepší rozhodnutí a uskutečňovat je. Při nedostatku energie projdeme dlouhou etapou života s těmi nejlepšími plány, a nakonec se na žádný nevydáme. Vydržet každý den a neodpočívat neznamená zastavit se a přemýšlet o tom, co se snažím dělat a zda to má ještě smysl. I Bůh si sedmý den odpočinul od své práce! Odpočinek pro člověka neznamená promarněný čas.

Je to příležitost porovnat hodnoty a říci, co je dobré a co ne. V čem pokračovat, co ukončit, čím začít. Je to čas pro produktivní myšlení. Člověk, který neodpočívá, je zbaven vnitřního klidu z vědomí, že to, co dělá, je důležité. Tím se dostane do zacyklení, ze kterého je těžké se dostat.

Čím větší únava, tím větší frustrace!

Odpočívání 3
Foto: Pixabay

Pokud nenecháme svou duši takto odpočívat, roste v našem životě zklamání, protože žijeme to, co žít nechceme. Proto je tak nutné se zastavit a zhodnotit okolnosti, abychom se správně rozhodli. Najednou si uvědomíte, že ztrácíte čas na setkání s přáteli, že nemáte kdy jít do bazénu, jít si zacvičit nebo se jít jen projít. Naopak surfování na počítači je mylně považováno za odpočinek. Neodpočívá při něm tělo a neodpočívá ani duše. Naopak, surfování po webu vede k asistenčnímu využívání životních sil v rámci reakcí na podněty. To vede k tomu, že vstáváte unavení a zpravidla tuto činnost zavrhnete.

Zkoušejte se zbavit stresu porůznu

Vyberte si některý z vyzkoušených způsobů odreagování – zasaďte bylinky, jděte na procházku nebo na masáž, běžte na výstavu nebo do kavárny, běžte na kolo… Každý člověk je jiný a každému vyhovuje jiný způsob odreagování.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7216147/, fastcompany.com

Náhledové foto: Pixabay