Nosíte vlasy v culíku? Můžete si způsobit poškození i zdravotní potíže

Culík

Culík je praktický účes, který zabrání, aby vlasy poletovaly kolem hlavy. Díky němu si můžete pohodlně dělat veškeré činnosti. Pravdou ale je, že může způsobit i nějaké potíže. A netýkají se pouze poškozených vlasů. Ukázalo se, že citlivější jedinci mohou mít z dlouhodobého nošení culíků (několik hodin každý den) též zdravotní potíže, jako jsou bolesti hlavy či dokonce bolesti zad. Naučte se nosit svůj culík bezpečně.

Poškozené vlasy

Pokud nosíte culík opravdu dlouho, můžete počítat s tím, že až jej nosit přestanete, budete mít více zacuchané vlasy. Bude zapotřebí delší péče o vlasy a trpělivé rozčesávání. Díky pravidelnému svazování vystavujeme své vlasy také velkému tlaku. Nejsou na to dělané, takže není překvapením, že jim to z dlouhodobého hlediska neprospívá. Vlasy tak mohou být křehčí.

Vlasy do culíku
Foto: Unsplash.com

Bolesti způsobené culíkem

Vlasy, které jsou svázané do culíku, vytváří určitým způsobem tlak na vlasové folikuly a nervy pod nimi. Díky tomuto tahu pak může dojít k bolestem, například migrénám. Bolesti ale mohou přijít také na povrchu hlavy, tedy ve formě bolestí pokožky hlavy. Opět je to způsobeno tahem, který vyvíjí svázané vlasy. Bolest je nejčastěji cítit ihned po rozpuštění vlasů. Pokud máte husté vlasy, může dojít kromě namáhání pokožky hlavy též k bolestem krku, a dokonce i zad!

Svázané vlasy = žádné vlasy

Pokud jsou vlasy vystaveny dlouhodobému napětí a vlasové folikuly jsou pod neustálým tlakem, může to způsobit trakční alopecii. To je způsob vypadávání vlasů podél vlasové linie. A ano, tento tlak může způsobit právě culík. Další problém nastává v případě, že si svazujete vlasy do opravdu těsného, upnutého culíku. Ten může dokonce natahovat pokožku na obličeji, která tímto ztrácí pružnost. A to znamená dřívější výskyt vrásek a projevů stárnutí.

Vlasy do culíku jen někdy

Samozřejmě to neznamená, že byste si už nikdy neměli dát vlasy do culíku. Dodržujte u toho ale několik základních pravidel.

  1. Nesvazujte mokré či vlhké vlasy – culík si dělejte až v okamžiku, kdy jsou vlasy suché. Mokré vlasy jsou náchylnější na promáčkliny a třepatění.
  2. Používejte sérum na vlasy – díky tomu bude gumička klouzat po vlasech, aniž by je odírala. Navíc jim sérum může dodat lesk.
  3. Střídejte účesy – vysoké culíky mohou způsobit nejvíce škody. Pokud potřebujete mít vlasy svázané, můžete je uvazovat v různé výšce hlavy, popřípadě vyzkoušet různé účesy. Pomoci mohou i volné culíky.
  4. Rozpuštěné vlasy při spánku – pro někoho je to samozřejmostí. Stále ale ještě existují lidé, kteří si vlasy na spaní stahují. To ale není dobře, protože vlasy potřebují čas na regeneraci. Šetrnější jsou povlaky na polštáře z hedvábí či sametu – za ty bavlněné se vlasy příliš zachytávají.
  5. Používejte gumičky bez kovu – kovová zakončení gumiček mohou promáčknout vlasy a navíc je zachytávat. Ideální je používat jen látkové kroužky – nikoli plastové či kovové gumičky.
  6. Nestahujte vlasy na těsno – příliš těsné copy mohou způsobit vypadávání vlasů, zejména těch na okrajích vlasové linie. A to může vést k plešatění.

Zdroje info:

https://www.thelist.com/222197/when-you-wear-your-hair-in-a-ponytail-every-day-this-is-what-really-happens/

https://supercuts.co.uk/blogs/news/7-ways-to-stop-your-ponytail-damaging-your-hair

Foto: Unsplash.com