Nedostatek zinku – snižuje imunitu i hojení ran

Při nedostatku minerálů se objevuje celá řada nepříjemných problémů a projevů. Platí to i pro zinek, když je ho v organismu nedostatek. Podívejte se na základní projevy nedostatku zinku i způsoby, jak ho co nejlépe doplnit z přirozených zdrojů ve stravě.

Za co všechno je v lidském těle zinek zodpovědný?

Zinek představuje esenciální minerál, který tělo potřebuje doplňovat ze stravy. Jedná se o látku, která se podílí na celé řadě specifických reakcí a pochodů v těle. Konkrétně má na starosti například některé enzymatické reakce, podílí se na expresi genů nebo syntéze DNA. Představuje i klíčový minerál pro správné hojení tkáně či růst a vývoj.

Jak se projevuje nedostatek zinku?

Z principu hlavního fungování zinku je jasné, že při jeho nedostatku nemohou správně probíhat některé enzymatické procesy, organismus má značně ztíženou expresi genů a výrazně se zpomaluje také hojení. A to jak větších ran, tak například i drobných kožních problémů, jako jsou vyrážky nebo akné. Kromě toho má zinek důležitou roli pro správné fungování imunitního systému. Při jeho nedostatku se tedy tělo není schopno s takovou efektivitou bránit proti případným patogenům a rozvojům nepříjemných nemocí. Zároveň se může zhoršovat akné či hojení drobných oděrků a ranek.

Skupiny lidí náchylnější na nedostatek zinku

Obecně můžeme charakterizovat některé skupiny lidí, které jsou náchylnější ke vzniku nedostatku zinku. Jedná se například o vegany, těhotné ženy, nebo lidi s poruchami ledvin.

Foto: Unsplash

Jak přirozeně doplníte zinek

Pro doplnění zinku můžete samozřejmě sáhnout po kvalitním doplňku stravy. Kromě toho je ale důležité dbát hlavně na prevenci, která spočívá v pestré a vyvážené stravě. Mezi potraviny bohaté na zinek patří například mořské plody, červené maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy, vejce nebo houby, hrách a další druhy zeleniny.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/zinc#sources a https://www.healthdirect.gov.au/zinc

Náhledové foto: Pixabay