Mužská plodnost: oblast, která si zaslouží více pozornosti

Muž

Statistiky zaznamenávají čím dál větší množství párů, které se snaží o dítě a nedaří se jim. Chyba přitom nemusí být jen na straně ženy, ale také na straně mužů. Stále větší množství mužů má problémy s kvalitou spermií. Uvádí se, že každý desátý může, který se snaží počít dítě, může být neplodný. Příčiny mohou být různé. Obvykle je na vině stres, nadváha, nadměrné užívání alkoholu, cigaret a jiných omamných látek, nesprávná strava, nedostatek pohybu a civilizační choroby. Asi čtvrtina případů neplodnosti má neznámou příčinu.

Podpora plodnosti

V některých případech, jako jsou nemoci, bohužel nenaděláte nic a bude třeba odborné pomoci. Existují ale také příčiny, které můžete odstranit a kvalitu spermií u muže tím zlepšit.

Muž

Foto: Pixabay

  • Správná tělesná hmotnost – muži s nadváhou by se měli snažit zhubnout, aby dosáhli co možná nejoptimálnější váhy. Obezita u mužů je spojena s různými typy endokrinních poruch, které mohou ovlivnit abnormální parametry spermatu, erektilní dysfunkci nebo neplodnost. Tuková tkáň může měnit testosteron na estradiol, který v konečném důsledku snižuje tvorbu spermií.
  • Správná strava – správná strava může pomoci nejenom k dosažení správné tělesné hmotnosti, ale také podpořit produkci spermií. Důležité je jíst vyváženou stravu (dostatečné množství sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny), přijímat zdravé tuky (například z ryb, avokáda, ořechů apod.), omezit živočišné bílkoviny a zaměřit se na rostlinné, častěji konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu, snížit spotřebu sójových produktů.
  • Dostatek pohybu – nedostatečný pohyb souvisí s nedostatečnou cirkulací ve varlatech a nesprávnou termoregulací. To může být příčinou snížení plodnosti. Sportování může pomoci zlepšit produkci hormonů, jako je testosteron, které vedou k lepší tvorbě spermií, většímu počtu spermií a správnému složení ejakulátu.
  • Stres a spánek – dlouhotrvající stres vede ke snížení libida nebo dokonce k erektilní dysfunkci. Kortizol (stresový hormon) snižuje kvalitu spermií i množství testosteronu. Nedostatek spánku snižuje tvorbu testosteronu. Nejcennější je spánek mezi 22. a 1. hodinou, přičemž minimální délka je 6 až 8 hodin denně.
  • Kouření – i malé množství cigaret za den se může projevit na množství spermií a jejich mobilitě.
  • Alkohol – má negativní účinky na proces spermatogeneze, snížení počtu spermií a jejich kvality.
  • Přehřátí varlat – k produkci spermií dochází při teplotě 35 až 35,5 °C, což je pod tělesnou teplotou. Sedavý způsob života, příliš těsné spodní prádlo, práce s notebookem na klíně, mobilní telefon v kapse, horká koupel mohou zvýšit teplotu varlat.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/artykul/jak-zadbac-o-meska-plodnosc/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562258/

Foto: Pixabay