Maca kořen: afrodiziakum, které poskytuje energii

Maca

Maca (Lepidium meyenii či Lepidium peruvianum) je rostlina, která je známa především pro své afrodiziakální účinky. Roste ve vysokohorských podmínkách pohoří And. Zde panují extrémní podmínky, se kterými se musí vypořádat. Ceněná je zejména pro své složení, jako jsou vápník, železo, zinek či měď, polyfenoly, steroly, vitamíny skupiny B a vláknina. Kromě toho obsahuje také menší množství tuků, které jsou tvořeny převážně zdravými nenasycenými mastnými kyselinami.

Maca má široké použití

Kořen Maca si můžete koupit v různých formách: prášek, tablety či kapsle. Obsažena je i ve vlasové kosmetice, protože funguje jako pomoc pro suché vlasy. V pleťových a tělových krémech se využívá jejích obnovujících a posilujících účinků. Říká se jí peruánský ženšen, což naznačuje, jak široké má použití. Tento kořen byl používán celá staletí tamějšími obyvateli, a to zejména v souvislosti s plodností a celkovou vitalitou.

Polibek
Foto: Unsplash.com

Plodnost a afrodiziakum

Nejproslulejší je užívání Macy za účelem zvýšení plodnosti, ale také jako afrodiziakum. Dokáže zvýšit sexuální touhu i prožitek u mužů i u žen. Současné výzkumy zatím nedokázaly potvrdit, zda Maca skutečně řeší problémy s oplodněním. Výsledky naznačují, že Maca může mít skutečně příznivý vliv na proces ovulace a tím zvyšuje i šance na otěhotnění. U mužů jsou ale výsledky prokázány. Ukázalo se, že Maca dokáže zvýšit počet i pohyblivost spermií.

  • Maca neovlivňuje hladinu pohlavních hormonů u mužů ani u žen.
  • Zvýšení libida nebylo dosud jednoznačně prokázáno. Výzkumy naznačují, že tomu tak je, nicméně není znám přesný mechanismus tohoto působení.

Maca jako antioxidant

Volné radikály se mohou v těle hromadit a působit záněty a chronická onemocnění. Antioxidanty neutralizují činnost těchto radikálů a tím pádem působí proti vzniku takovým onemocněním. Antioxidanty také zpomalují stárnutí a mohou dokonce působit proti vzniku rakoviny. Účinky proti rakovině ale dosud nebyly jednoznačně prokázány.

Potenciální vliv na kostní tkáň

Za zmínku stojí také účinek kořene Maca na kostní tkáň. V současné době se zkoumá jeho vliv na zvýšení hustoty kostí a zvýšení obsahu vápníku v kostech.

Maca jako zdroj energie

NASA použila kořen Maca jako složku stravy astronautů k zajištění dobré koncentrace a energie.

Maca se nedoporučuje kojícím a těhotným ženám

Maca je považována za bezpečný prostředek, který nemá žádné toxické účinky na lidský organismus. Mezi případné vedlejší účinky patří nadýmání. Užívat by ji neměli pacienti s onemocněními štítné žlázy, protože Maca ovlivňuje činnost tohoto orgánu. Protože nemohl být proveden dostatečný výzkum, nedoporučuje se též kojícím a těhotným ženám.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27621241/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/korzen-maca-na-co-pomaga/

Foto: Unsplash.com