Lidé s oslabenou imunitou by se měli chránit i po očkování: Co všechno zatím víme

Vakcína

V podstatě od začátku celé pandemie posloucháme, že by se měli chránit především lidé s oslabeným imunitním systémem. Právě oni jsou víc náchylní k onemocnění Covid-19. I když jsou třeba plně očkovaní, měli by se chránit. Proč tomu tak je a co všechno o situaci zatím víme? Na to se zaměříme právě v tomto článku. 

Názor CDC je jasný

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) výslovně zveřejnilo na svém webu následující informace. „Pokud se trvale léčíte s nějakým onemocněním nebo užíváte léky, jež oslabují váš imunitní systém, NEMUSÍTE být plně chráněni, i když jste plně očkováni. I po očkování možná budete muset pokračovat v dodržování všech preventivních opatření.“

Oslabení imunity v důsledku mnohých onemocnění

Lidé, kteří mají oslabenou imunitu, nedokážou efektivně bojovat s infekcemi, jež je mohou napadnout. O jaké zdravotní komplikace se většinou jedná? Jde především o:

  • rakovinu,
  • AIDS,
  • cukrovku,
  • genetické poruchy
  • a mnohé jiné potíže.

Proč nejsou plně očkovaní lidé chráněni před onemocněním Covid-19?

John Sellick, Jr., DO, odborník na infekční onemocnění a profesor medicíny na univerzitě v Buffalu / SUNY říká, že lidé se sníženou imunitou nemusí reagovat na vakcíny, stejně jako ti, kteří nemají sníženou imunitu. Dále dodává: „Věděli jsme, že to bude po celou dobu problém s vakcínou COVID-19“. Imunitní systém takových lidí vyvolá nedostatečnou reakci.

Jen 15 % lidí se sníženou imunitou mělo po první dávce protilátky

Přesně takto hovořily výsledky nedávné studie zveřejněné v JAMA. Tato studie analyzovala data od lidí, kteří prodělali transplantaci orgánů. Následně dostali vakcínu mRNA COVID-19. Dvě takové, které jsou v současné době k dispozici v USA, vyrábějí společnosti Pfizer a Moderna. A výsledek? Pouze 15 % z nich mělo protilátky proti viru po první vakcíně. Po druhé dávce mělo protilátky 54 %.

Lidé s oslabenou imunitou nebyli součástí původních klinických testů

Přesně tak. Je třeba vzít v úvahu také toto: Lidé s oslabenou imunitou nebyli zahrnuti do původních klinických studií pro vakcíny COVID-19. „Z praktických důvodů během pandemie bylo nutné rychle určit bezpečnost a účinnost vakcín COVID,“ říká Dr. Kulkarni. „Tím se vytvořila mezera v našem chápání imunitní odpovědi na vakcínu u této konkrétní skupiny pacientů.“ Dodává však: „V této oblasti aktivně probíhají výzkumy, které nám pomohou lépe pochopit situaci těchto pacientů.“

Zdroj Info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/immunocompromised-covid-vaccine

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.