Dostává vás úzkost do úzkých?

úzkost

Psychickými problémy trpí v dnešní době mnoho lidí. Příčiny vzniku jsou různé. Na vině bývá často rodinné a pracovní prostředí, šikana ve škole nebo i vrozené dispozice. Konkrétně úzkost je ale v jistých situacích normální. Kdy navštívit odborníka a kdy stačí jen slova povzbuzení?

Je to lidská emoce

Úzkost se spolu se stresem řadí mezi základní lidské emoce a prožívat je je zcela v pořádku. V evoluci plnily obě svou funkci, kdy museli naši předkové bojovat o holý život. Úzkost vlastně pomáhala našemu tělu zmobilizovat síly v nebezpečí a v dávných dobách mohla představovat i jakousi evoluční výhodu. Jenže dnes už o život nebojujeme, minimálně ne tady v Evropě. A úzkost se stala více či méně nežádoucím jevem.

úzkostÚzkost: foto Pixabay

Tohle je normální

Úzkost přichází většinou před nějakým důležitým životním krokem do neznáma. Dobrým příkladem je pohovor do nového zaměstnání nebo náročná zkouška ve škole. Co když to nezvládnu? Co když se něco stane a já se opozdím? Neztrapním se? Nebudu koktat? Budou se mě moc vyptávat? Typicky očekáváte nějaké nebezpečí, na které reaguje vaše tělo. Zvyšuje se puls, vysychá vám v krku a dostavit se může i nevolnost. Cítíte větší či menší strach a do budoucna máte tendenci se přesně takovým situacím vyhnout.

psychologPsycholog: foto Pixabay

S tímhle navštivte odborníka

Jakmile máte pocit, že vás úzkosti přepadají i při běžných každodenních situacích, zbystřete. Stejně tak, pokud projevy úzkosti setrvávají nepřiměřeně dlouho či pokud vás zachvacuje přímo panika. V tomto případě určitě navštivte lékaře. Úzkost se také velmi často přetavuje do fóbií, které se mohou rovněž podepisovat na kvalitě života, neboť pacient s fóbií nedovede tento iracionální strach nijak potlačit. Neléčené stavy úzkostí a fóbií mohou vést až k sebepoškozování nebo sebevražedným myšlenkám. Nebojte se tedy kontaktovat odborníky, není to žádná ostuda.

Zdroj: https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/poznejte-evoluci-strachu-proc-se-dnes-bojime-i-kdyz-uz-neni-prilis-ceho

Úzkost: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.