Studená sprcha: zlepšuje imunitu a usnadňuje hubnutí

Sprcha

Sprcha je běžnou součástí naší hygieny. Málokdo z nás si ale dopřeje studenou sprchu. Je to chyba, protože studená sprcha s sebou přináší také mnohé zdravotní přínosy. Neznamená to, že byste se měli sprchovat celou dobu studenou vodou, stačí, když po ukončení očisty na krátko přepnete na studenou vodu. Je to velmi užitečné. Jaké to přináší zdravotní přínosy?

Posílení imunitního systému

Jedním z důvodů, proč se uchylujeme ke sprchování se studenou vodou, je posílení imunitního systému. Studená voda vede ke zlepšení krevního oběhu, protože krev je nucena cirkulovat kolem našich orgánů. Díky tomu funguje také jako prevence různých kardiovaskulárních potíží, jako je například vysoký krevní tlak. Kromě toho, když své tělo vystavujete chladu, dochází ke zvýšení hladiny bílých krvinek. A právě ty jsou důležitou součástí imunitního systému. Stačí pět minut sprchování ve vodě, která má 20 °C, aby došlo k aktivaci imunitního systému.

Studená sprcha

Foto: Pixabay

Regenerace svalů a bolest

Studenou sprchu nebo dokonce koupel používají i vrcholoví sportovci po náročném tréninku nebo závodu. Studená voda totiž napomáhá lepší regeneraci svalů (dochází k vyšší míře cirkulace krve) a také odstraňuje bolestivost svalů.

Podpora hubnutí

Hubnutí je současným trendem a netýká se pouze žen. Pálit kalorie můžete také ve sprše. Nemáme na mysli žádné koupelnové cvičení, ale studenou sprchu. V lidském těle se nachází dva druhy tuků, z nichž jeden spalujeme sportováním, a druhý studenou metodou, jako je například studená sprcha. Tou je možné spálit průměrně 100 až 200 kalorií už za tři minuty (teplota vody by měla být 20 °C).

Lepší vzhled pokožky a vlasů

Horká sprcha vysušuje pokožku a také vlasy. Díky studené sprše dochází ke stahování cév a kapilár na pokožce. Pokud si obličej myjete studenou vodou, děláte dobře, protože tím předcházíte vzniku vrásek a ochablé pokožce. To samé platí i o pokožce celého vašeho těla. Díky studené vodě dochází k napínání pokožky. Póry jsou menší a pokožka je na pohled hladší a lesklejší.

Lék na depresi

Chlad na naší pokožce vede k aktivaci receptorů v pokožce. Ty mají v konečném důsledku antidepresivní účinky, protože působí na nervová zakončení našeho mozku. Postačí pětiminutová studená sprcha (která působí také proti únavě). Pravidelným sprchováním ve studené vodě můžete dosáhnout také lepší tolerance na stresové faktory.

Kdy si dát studenou sprchu?

Studená sprcha není vhodná před spaním, protože nám doslova „rozproudí krev“. Je vhodná ráno, když se snažíme zvýšit svou bdělost, uvolnit svaly a klouby a zlepšit svou náladu.

Zdroj: https://www.chedonna.it/2019/06/18/7-fantastici-benefici-della-doccia-fredda-per-la-salute/

Foto: Pixabay