Kopřivy skrývají sílu jara. Důvodů, proč si je dát, je dost

Kopřiva

Zatímco dříve se kopřivy používaly na celou řadu zdravotních neduhů, dnes už je vnímáme spíš jako plevel. Je to škoda. Kopřivy totiž mohou našemu zdraví prospět v mnohých ohledech a navíc – nic nestojí. Stačí si vyjít do přírody a pár mladých kopřiv si nasbírat. Připravit si z nich můžete čaj, přidat je do nádivek, polévek, omáček a podobně. Platí, že čím kratší dobu je vaříme, tím více živin si zachovají. Obvykle je stačí spařit horkou vodou a použít do jinak nevařeného pokrmu.

Zdravotní účinky kopřivy

Jako zdroj železa může kopřiva pomoci proti anémii (mezi jejíž příznaky patří zejména únava). Pomáhá při vykašlávání a onemocnění horních cest dýchacích i plic. Podporuje vylučovací funkcí ledvin i sílu imunitního systému. Obsahuje také látky, které jsou prospěšné pro zdraví vlasů, nehtů a kostí. Ocení ji také lidé, kteří mají problémy s klouby, svaly a šlachami. Kopřiva posiluje celý pohybový aparát a podporuje žilní oběh.

Kopřivy

Foto: Pixabay

Pozor na popálení

Všichni víme, že kopřiva dokáže také podráždit pokožku. Jedná se o obranný mechanismus kopřivy. Když se na kopřivu podíváme zblízka, můžeme si všimnout jemných chloupků na listech. Ve skutečnosti jsou tyto chloupky jakési tyčinky z oxidu křemičitého a uhličitanu vápenatého. Když se zapíchnou do kůže uvolňují toxalbumin, histaminy a kyselinu mravenčí. Ty jsou důvodem pálení a vzniku puchýřů.

Síla skrytá v kopřivách

Kopřivy obsahují bohaté množství vitamínu C (ve 100 g obsahuje asi 600 mg vitamínu C). Taktéž je dobrým zdrojem bílkovin (ty tvoří asi 20 % hmotnosti kopřiv). To je na rostlinu opravdu hodně. Kromě již zmíněného můžeme najít také další vitamíny, jako je A pro sílu očí, E jako silný antioxidant oddalující stárnutí, K pro správné ředění krve a zdraví kostí. Rostlina má také hodně vápníku (ve 100 g se nachází 48 % denní potřeby).

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/suplementy/wlasciwosci-pokrzywy-moc-pod-igla

https://www.g21-vitality.cz/magazin/kopriva-a-jeji-lecive-ucinky.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/

Foto: Pixabay