MUDr. Lacheta: Za neplodností stojí často endometrióza

Zákrokový sál

Březen je měsícem endometriózy, onemocnění, které stojí velmi často za neplodností žen. Ty často ani nemusí vědět, že touto nepříjemnou nemocí trpí. Jedná se přitom o nemoc, která je dnes do jisté míry léčitelná. Já jsem si o endometrióze povídal s MUDr. Lachetou z Centra reprodukční medicíny ISCARE. Zeptal jsem se jak na samotnou nemoc, tak i na možnosti její léčby.

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Proč právě tato nemoc? Je to podle vás náhoda?

Endometrióza se vyskytuje u zhruba 20 % žen, které navštíví gynekologickou ambulanci. Jedná se o onemocnění, které je charakterizované abnormálním výskytem děložní sliznice (endometrium) jinde než v děložní dutině. Nejčastěji se jedná o tzv. pánevní endometriózu, kdy jsou postiženy vaječníky, děložní vazy, pobřišnice nebo vejcovody. Existují i méně typické lokalizace jako např. plicní forma endometriózy. Dosud byla popsána endometrióza snad všech orgánů vyjma sleziny a srdce. Zvláštní formou endometriózy je tzv. adenomyóza, kdy se děložní sliznice nachází ve svalovině dělohy. Není úplně jasné, proč toto onemocnění vzniká, ale týká se většinou žen ve fertilním věku.

endiometriozaFoto: Se svolením MUDr. Lachety

Proč stojí tato nemoc za neplodností? Co se v těle děje při potížích?

Endometrióza může negativně ovlivnit plodnost na více úrovních. Při postižení vaječníků může být ovlivněna ovulace, při rozsáhlém nálezu může dojít k destrukci zdravé tkáně vaječníku, která rezultuje v pokles počtu folikulů (tedy i vajíček). V případě endometriózy vejcovodů může nastat porucha transportu vajíčka, resp. embrya.

U pacientek s endometriózou, které už podstoupily umělé oplodnění, pozorujeme i horší kvalitu vajíček anebo embryí, je tedy i nižší šance na otěhotnění ve srovnání s ženami bez tohoto onemocnění.

Jak žena pozná, že trpí právě tímto onemocněním?

Typickým příznakem je bolestivá menstruace, pánevní bolesti mimo menstruaci, bolestivý pohlavní styk a porucha plodnosti.

S endometriózou souvisí mimo jiné také mimo děložní těhotenství. To je už život ohrožující stav. Chápu správně, že endometriózu je třeba sledovat a léčit a až poté se pokoušet o miminko?

Pacientky s endometriózou mají vyšší riziko mimoděložního těhotenství. V případě spontánního otěhotnění je nutné, stejně jako u pacientek bez této diagnózy, lokalizovat graviditu, tj. zda je přítomna v děložní dutině. Nelze však paušálně všechny pacientky s endometriózou léčit, pořád je šance na spontánní otěhotnění a porod zdravého dítěte bez naší intervence. Je třeba zmínit, že část pacientek s endometriózou žádné obtíže nemá (jedná se mírnou formu endometriózy). Pokud se však ženě s touto nemocí nedaří otěhotnět, je na místě léčba.

Do jaké míry lze endometriózu léčit?

Endometriózu existenci pro svoji potřebuje estrogeny. Vyskytuje se raritně u žen v postmenopauze. „Léčebný“ vliv má i období těhotenství, v té době můžou ložiska endometriózy zcela vymizet.

Mudr. Lacheta

MUDr. Lacheta: Foto Se svolením MUDr. Lachety

Existují dva způsoby léčby endometriózy. Kdy se řeší konzervativně a v jakých situacích je třeba přistoupit k operační léčbě?

Existují dva způsoby léčby endometriózy:  farmakologický a chirurgický. Výběr vhodné léčebné metody se odvíjí od věku ženy a reprodukčních plánů (zda plánuje mít dítě). Pokud je žena mladá a těhotenství neplánuje, volíme kontinuální užívání antikoncepce (bez pauzy) nebo hormonální léčbu preparátem, který obsahuje hormon dienogest. U mladších žen, které dítě plánují, většinou provádíme umělé oplodnění za použití hormonů na útlum hypofýzy (blokujeme tvorbu estrogenů). Chirurgická léčba je možná u žen bez ohledu na věk, většinou k ní přistupujeme u žen, které mají výrazné příznaky nemoci a u žen s tzv. hlubokou pánevní endometriózou (postižení rektovaginálního septa, močového měchýře a konečníku).

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operačním zákroku?

Záleží na rozsahu operace, může být v řádu dnů, ale i několika měsíců (resekce střeva, stomie). Obecně platí, že pokud se jedná o pacientku, která plánuje těhotenství, je vhodné co nejdříve po operaci plánovat umělé oplodnění.

Jaké jsou tendence ve vývoji léčiv týkajících se tohoto onemocnění? Existuje nějaké světýlko na konci tunelu, že bude nemoc plně léčitelná?

Z hlediska léků používáme antikoncepci, progestiny (dienogest, norethisteron), u adenomyózy lze aplikovat nitroděložní tělísko s obsahem hormonu levonorgestrel, dále existuje injekční léčba (depotní = dlouhodobě působící preparáty s agonistou gonadoliberinu), která zablokuje v hypofýze tvorbu FSH (folikulostimulační hormon) a LH (luteinizační hormon), nevnikají tedy estrogeny (jedná se o dočasný stav podobný menopauze). Endometrióza je léčitelná, její zrada však spočívá v častých recidivách.

Mohou endometriózou trpět i ženy v pozdějším věku?

V postmenopauze je výskyt endometriózy extrémně vzácný. Když už se vyskytne, většinou u žen,  které užívají hormonální substituční léčbu (s obsahem estrogenů).

Děkuji za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Náhledové foto: Se svolením MUDr. Lachety

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.