Kam až vás může dostat spánková deprivace?

Spánková deprivace

Trápí vás nedostatečný spánek? V tu chvíli byste s tím měli rychle něco udělat. Potřeba odpočinku ovlivňuje pozornost, paměť a regeneraci. Vážné potíže se spánkem mohou vést k halucinacím, rozpadu myšlení a selhání organismu. Jaké jsou příznaky spánkové deprivace a jak se dá účinně léčit?

Spánková deprivace

Spánková deprivace neboli nedostatek spánku se v některých případech používá jako forma omezení nebo trápení, a to nikoli ne nadarmo. Jedinci bez uspokojivého odpočinku soustavně upadají do letargie a smutku, zjišťuje se, že je obtížné se soustředit, a ztrácejí smysl pro orientaci. Navíc se mohou objevit vizualizace, třes rukou a poruchy řeči. Je tedy samozřejmé, že těchto objevů využívají například policisté nebo teroristé. Ale v běžném životě si ji navozují lidé sami…

Jaké má důsledky?

V dlouhodobém horizontu je přetrvávající spánková deprivace velmi oslabující. Zvyšuje riziko výskytu chronických onemocnění. Mezi ně patří demence, rakovina, Alzheimerova choroba, ale také hormonální potíže, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a další.

  • Zhoršení kognitivních funkcí
  • Oslabení imunity
  • Bolest
  • Třes
  • Snížená reakce
  • Riziko onemocnění srdce
  • Vysoký krevní tlak

Jaká je naše provozní doba?

Spánková deprivace je charakterizována jako velký nedostatek klasického spánku. Jde o to, že bychom se měli sami rozhodnout, jaké množství spánku naše tělo potřebuje. Ať je to jakkoli, zdá se, že každý bychom měli znát délku spánku, kterou potřebujeme k zachování optimální úrovně odpočinku. V podstatě jsme schopni si na tento stav zvyknout a uznat ho za typický. V tu chvíli žijeme v těchto nekvalitních podmínkách po dlouhou dobu, dokud se to neprojeví na našem zdravotním stavu jednou z nemocí, o kterých byla řeč.

Spánková deprivace 2
Foto: Pixabay

Funkční pracovní doba člověka je 16 hodin, poté začneme ztrácet soustředěnost. K zajištění kognitivních funkcí – paměť, rozvaha, soustředění, rychlost přípravy dat, schopnost jejich konkretizace a získávání, prostorová představivost, potřebujeme 7 a více hodin odpočinku. Neberte ohled na to, že se dospíte na konci týdne. Neexistuje žádné spánkové depo, ani večerní odpočinek nevynahradí nedostatek odpočinku z předchozí noci. Nejdůležitější je normální a uspokojivý odpočinek, a to 7 až 9 hodin denně.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2656292/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6473877/

Náhledové foto: Pixabay