Svařené pivo: další nápoj, který vás v zimě zahřeje. Zkuste si jej připravit

Vánoční trhy

Zatímco svařené víno je stálicí v zimním období, svařené pivo nemusí znát každý. Přitom tento nápoj je o něco méně alkoholický, a proto má menší dopad na negativní zdravotní účinky. Nadměrná konzumace alkoholu totiž vede k takovým zdravotním problémům, jako jsou deprese, onemocnění jater nebo srdeční choroby. Jeho příprava je podobná, jako když si připravujete svařené víno. Dáte hřebíček, skořice, zázvor a klidně také kardamom.

Svařené pivo – recept

Použít můžete světlá i tmavá piva – podle toho, které máte raději. Na 500 ml piva přidejte 5 až 6 kusů hřebíčku, 1 tyčinku skořice a 1 lžičku medu. Kromě těchto uvedených koření můžete přidat další, jako je zázvor nebo kardamom. Všechny ingredience zahřívejte na mírném plameni – nesmíte vařit! Poté odstraňte celé kusy koření. Nalijte do sklenic, které jsou vhodné pro horké nápoje. Přidejte med podle chuti a pořádně promíchejte. Podávejte.

Pivo

Foto: Pexels

Pivo ve velkém množství

I když má pivo méně alkoholu, než například stejné množství vína, stále ještě může být nebezpečné. Pivo je natolik rozšířeným nápojem, že často zapomínáme na to, jak může být nebezpečný. některé negativní účinky nadměrného pití piva jsou tyto:

  • Lidé užívající alkohol mají zvýšenou pravděpodobnost úmrtí – jejich život je kratší v průměru o 26 let.
  • Nadměrné a pravidelné užívání alkoholu může způsobit závislost. Alkoholismus je neléčitelným stavem, se kterým je velmi těžké se vypořádat.
  • Nadměrná konzumace alkoholu může vést ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny hrdla a úst. Ze všech pacientů, kteří tuto chorobu dostanou, tvoří 6 % osoby, které nadměrně užívají alkohol.
  • Více než 700 ml piva denně může zvýšit riziko onemocnění jater.

Pivo má i pozitivní účinky na zdraví

Pokud budete konzumovat pivo v přiměřeném množství, můžete tím získat i určité zdravotní přínosy. Ukázalo se například, že konzumace piva může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi a tím snížit pravděpodobnost vzniku cukrovky druhého typu. Nutno uvést, že nadměrná konzumace alkoholu způsobuje přesný opak.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/grzane-piwo-grzane-wino/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6713002/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8001413/

Foto: Pexels