Rýmovník poslouží i jako balzám. Poradí si s bolestí a podpoří imunitu

Rýmovník

Rýmovník je rostlinka, která není náročná na pěstování. Snadno se dá i množit. Protože roste poměrně rychle, budete hledat způsoby, jak ji použít. Rýmovníkový sirup či med jsou klasikou, kterou používáme na podporu imunity nebo k urychlení léčby nachlazení a chřipky. Rýmovníkový čaj může být první pomocí od ucpaného nosu při rýmě. Ale rýmovníkový balzám je skvělý prostředek, který pomůže i od bolesti.

Rýmovník má zdravotní přínosy

Rýmovník (Coleus amboinicus) je známý tím, že posiluje funkce imunitního systému. Obsahuje totiž antioxidanty, které chrání tělo před oxidačním stresem. Kromě toho ale snižuje bolestivost a zánět v těle. Lokální aplikací na bolavé svaly či klouby můžete získat úlevu od bolesti. Rýmovník můžete použít i k léčbě některých onemocnění kůže, jako je ekzém, psoriáza či akné. Má antimikrobiální vlastnosti, takže si poradí i s problémy, jako je kožní plíseň. Různá podráždění pokožky, jako jsou otoky či zarudnutí, odstraní díky svým protizánětlivým vlastnostem.

Rýmovník

Foto: Pixabay

Rýmovník na balzám

Příprava balzámu může být o něco zdlouhavější, než příprava rýmovníkového sirupu či medu, nicméně se vyplatí právě na kožní potíže a při lokálním použitím na bolavá místa. Natrhejte si hrnek (o objemu 240 ml) plný rýmovníkových listů. Dále budete potřebovat hrnek kokosového oleje a 1 lžíci včelího vosku. Listy omyjte a vysušte. Nasekejte je – čím víc najemno budou, tím více účinných látek z nich odstanete. Dejte je do skleněné nádoby a přidejte rozpuštěný kokosový olej (stačí nízká teplota pro jeho rozpuštění, nevařte jej)! Dobře promíchejte a nechte na teplém a světlém místě asi 2 až 3 týdny (listy musí být zcela ponořené). Jednou za den protřepejte. Poté slijte a vymačkejte z listů co nejvíce tekutiny. Na vodní lázni rozpusťte včelí vosk a přidejte kokosový olej, ve kterém jste měli rýmovník. Smíchejte a poté přelijte do malých uzavíratelných nádob. Po vychlazení můžete začít používat.

Další přísady

Svůj balzám můžete obohatit o další bylinky. Osvědčila se kombinace s heřmánkem, levandulí, měsíčkem a tekutými vitamíny C a E (nechte naležet společně s listy rýmovníku). Tuto směs můžete používat na kožní potíže, ale také při infekcí horních cest dýchacích (namažte jej na hrudník a vdechujte). Můžete aplikovat také na zarudlý nos po rýmě. Při použití na rty budete mít zdravě vypadající rty, dobře hydratované a zbavíte se popraskání včetně koutků.

Zdroje info:

https://lazyorangelife.com/coleus-amboinicus-balm-3/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9774219/

Foto: Pixabay