Jedlé kaštany jsou úžasné a snižují hladinu cholesterolu

Jedlé kaštany

Jedlé kaštany byly u nás v době podzimu a v zimě poměrně běžnou pochoutkou. Do českého povědomí se postupně vracejí. Mimořádně známé jsou ve Francii a Itálii, kde si bez nich nedokážou představit vánoční stůl.

V 19. století se v toskánských horách jedly kaštany téměř výhradně šest měsíců v roce. V srdci francouzské Korsiky se zrodila skutečná kaštanová civilizace. Ve 20. století jedli Korsičané obrovské množství kaštanového chleba. Kaštany nižší kvality se používaly k výživě zvířat, což mělo pozoruhodný vliv na kvalitu a chuť jejich masa. Konzumní kaštany jsou známé po celé Francii, odrůda Marron de Lyon vytváří obrovské plody s měkkou a sladkou dužinou.

Italové jsou navíc neuvěřitelnými milovníky kaštanů a v několika lokalitách jsou stále považovány za součást lidových tradic. Například v italském Piemontu se kaštany jedly jako rituální jídlo v předvečer svátku Všech svatých. Konzumní kaštan by se neměl zaměňovat s kaštanem koňským. Poznáte to podle toho, že má odlišnou slupku. Má dlouhé, hustě seskupené trny, zatímco kaštan koňský má malé, krátké trny s většími mezerami mezi nimi.

Využití v kuchyni

Jedlé kaštany se ve Francii používají do sladkých i slaných pokrmů. Můžete je objevit v hotovém a nepečeném dezertu (lanýže, koláče, mousses), jsou součástí chutných a sladkých koláčů, pyré, jedí se s různými druhy masa, zejména drůbežím, skopovým a zvěřinou. U drůbeže se používají jako nádivka, u divočiny jako příloha. Mohou být dušené se šalotkou a koprem a podávané k rybám. Dobře se hodí k pokrmům obsahujícím slaninu. Kromě toho se z nich připravuje veganská paštika s vínem.

Klasická kaštanová nádivka pro drůbež je výjimečně jednoduchá. Obsahuje nakrájené vařené kaštany, sůl, pepř, vejce, strouhanku a bylinky (petržel, šalvěj, tymián, rozmarýn). Krůtí maso plněné touto nádivkou se objevuje na mnoha vánočních stolech po celé Francii. Pro představu, kaštany se dávají do vydlabané dýně. Vydlabaná hmota se smíchá s houbami, nadrobno nakrájenými kaštany, opeče se na olivovém oleji a připraví se s česnekem, bylinkami (například petrželkou) a muškátovým oříškem. Před plněním přidáte mletý sýr a poté dýni upečete v troubě předehřáté na 200 °C.

Příprava jedlých kaštanů
Foto: Pixabay

V případě, že byste rádi použili alternativní mouky, nepochybujte o tom, že byste měli použít kaštanovou mouku. Neobsahuje lepek, je neuvěřitelnou náhradou pšeničné mouky a lze ji použít k pečení chleba. Kromě toho je vhodná k přípravě lívanců nebo koláčů. Poznáte ji podle normální hnědé barvy a jemné, sladké chuti.

Pro zdraví

Řecký lékař Dioskoridés navíc ve své Materia medica uvádí kaštany jako svíravý lék. Byly však také součástí středověkých léčiv. Svatá Hildegarda často doporučovala jíst kaštany oslabenému člověku, protože jeho srdce získá zpět kvalitu a potěšení. Kaštany se používají na jaterní, slezinné a žaludeční potíže i na dnu nebo pro léčbu domácích zvířat při epidemiích. Kaštanová kůra obsahuje 8-14 % tříslovin, což je příčinou jejího adstringentního účinku, v naturopatických recepturách ji lze nahradit dubovou nebo bukovou kůrou.

Působí jako žilní, svalové a nervové tonikum a je aseptický. Prokazuje se při oběhových poruchách, křečových žilách a hemoroidech. Kaštanové plody mohou zklidnit kyselý reflux, jsou skvělé na snížení cholesterolu a nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění, žlučových kamenů a vylučování močového měchýře, a navíc jsou prý výhodné při předcházení rakoviny střev. Používá se k léčbě černého kašle, zánětu průdušek, záchvatů kašle, při bolesti v krku se 2 až 5 g suchých listů dávkuje do nádoby se studenou vodou, přivede se k varu, odstaví se a nechá se čtvrt hodiny působit. Po scezení se pije třikrát denně jeden hrnek.

Kaštany jsou bohaté na škroby a mimořádně výživné, 100 gramů obsahuje 200 kalorií. Jsou také skvělým zdrojem vlákniny. Surové kaštany obsahují nejméně dvakrát více sacharidů než většina ostatních ořechů a olejnatých semen (vlašské, lískové, pekanové), takže nejsou vhodné pro hubnutí.

Zdroje info: ireceptar.cz, recepty.cz

Náhledové foto: Pixabay