Jak poznat, že trpíte prokrastinací a jak ji přemoci?

Prokrastinace

Znáte ty dny, kdy byste odložili práci a surfovali po sociálních sítích nebo sledovali, jak se váš hrdina protlouká dalším dobrodružstvím, místo toho abyste dělali záslužné činnosti? Projevem prokrastinace je tedy sklon odkládat aktivity a pochůzky na později. Tato porucha je pro vás možná nová, ale rozhodně narušuje vaše duševní zdraví, díky narůstajícímu stresu a výčitkám.

Lze prokrastinaci poznat?

Máte před sebou mnoho úkolů a nemůžete se přemluvit k jejich dokončení? Jakmile trpíte prokrastinací, je vám skutečně jedno, co děláte. Jde o to, že dáváte přednost méně důležitým věcem před těmi životně důležitými. Sledujete filmy a televizní pořady, hrajete počítačové hry, prohlížíte sociální sítě nebo děláte něco jiného? Prokrastinování vás může provázet i během běžných věcí jako je úklid.

Tato porucha může souviset s neúměrným stresem (který vás provází již nějakou dobu), duševní krizí nebo celkovou neúspěšností v efektivitě. Je to jednoduché, čím více věcí odkládáte, tím více se dostáváte do strašlivého koloběhu, z něhož není jednoduché se vymanit.

Co se už nedá pokládat za prokrastinaci?

Porucha nepochybně není to samé jako je lenost. Ten, co trpí prokrastinací není jako člověk, který je prvotřídním lenochem. Prostě není schopen se přemluvit k dokončení nezbytných úkolů. Líný jedinec je se svým stavem nicnedělání spokojen a nepotřebuje ho měnit. V některých případech se porucha zaměňuje omylně za čas k odpočinku, který je zase velmi důležitý pro nabrání životní energie. Jenomže prokrastinace vám energii bere tak moc, že nakonec nejste schopni nic dělat!

Proč se u nás vyvinula prokrastinace?

  • Potřebujete inspiraci k plnění úkolů a povinností
  • Úkoly se zdají být příliš obtížné
  • Nedostatečné uspořádání a správa času
  • Dělání mnoha úkolů najednou
  • Neumíte si najít čas na sebe a odpočinout si
Prokrastinace 2
Foto: Pixabay

Jak se můžete zbavit této poruchy?

Existuje mnoho způsobů, jak s váháním bojovat. Často je nejtěžší udělat prvotní krok. Začněte tím, že si vytvoříte pracovní prostředí, ve kterém se vám bude dobře pracovat. Udělejte si čaj nebo šálek skvělé kávy a pusťte si hudbu podle svého nejlepšího výběru. Zkrátka pracujte na tom, aby vaše práce byla co nejjednodušší. Snažte se ze svého prostředí odstranit všechny rušivé elementy. Obyčejným rozptýlením je váš telefon, a pokud ho nepotřebujete k práci, určitě se bez něj na chvíli obejdete.

Dělejte si při vyřizování pochůzek přestávky. Po každé půlhodině práce se odměňte pětiminutovou přestávkou, během níž si odpočinete nebo si udělejte další čaj nejvyšší kvality! Zaměřte se na správu času a rozvrhněte si úkoly podle důležitosti. Vyřizování si zapisujte na papír a odškrtávejte si je, jakmile je splníte. Tato maličkost vám skutečně může umožnit skvělý pocit z dobře vykonané práce.

Zdroje info: groxjob.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8847795/

Náhledové foto: Pixabay