Jak můžete poznat, že jste chorobným workoholikem?

Workoholik

Workoholik je člověk, který svou práci miluje nadevše a je pro ni zapálený do morku kostí! Jak poznáte, že máte problém nebo že jste našli svou vysněnou práci, která vás naplňuje a dáváte jí to nejlepší? Vzhledem k tomu, že workoholismus není žádným synonymem – je to nutkání, kterému bychom však měli věnovat pozornost.

Chlubíte se tím, že práce je váš život, odpočíváte pár hodinek denně a dlouho jste nebyli na dovolené? Opatrně, není to nic k radosti! Workoholismus může být jistým krokem k zotročení, kde jste neustále tlačeni kupředu a stresujete se, neodpočíváte a jen pracujete! Problém je v tom, že pokud tento stav nepřekročí určitou hranici, je vnímán jako oddanost a společnost si toho váží. Ale jakmile ji překročíte, je zle…

Trpíte závislostí, která pramení z práce

Když se řekne slovo závislost, vybaví se vám drogy, alkohol, automaty a nekonečno jiných halucinogenních přípravků. Mnoho jednotlivců stále váhá, zda workoholismus považuje za skutečný problém, a tvrdí, že když si někdo vydělá takovou královskou částku, jako jsou například právníci, je ospravedlnitelné, že jeho pracovní den nemá osm hodin. Kromě toho, že těžká a energická práce může být skvělá věc!

Ani jinému závislému člověku nedokážete vysvětlit, že má problém a bude neustále tvrdit, že pracuje kvůli své rodině, kariéře, koníčkům a podobně… Ale dříve nebo později se to na něm i na jeho okolí podepíše. Neumí se odreagovat, na své méně pracovité kolegy se dívá svrchu a není velký skupinový hráč. Vyčleňuje se z kolektivu a pokud nepracuje, je nervózní a začne být i agresivní.

Jak poznáte, že pracujete s workoholikem?

Jedinec s touhou, který potřebuje vybudovat kariéru nebo mít rodinu. To se tlačí do všech hlav. Na škole posloucháte, že ženy jsou tu od toho, aby rodily děti a už v minulosti se vdávaly, aby získaly jmění. Muži naproti tomu běžně mají sehnat ženu, která nemyslí a je tu od toho, aby mu vychovala děti a byla jeho hračkou do postele. Někteří se snaží hrát na city a říkají slovo láska, aniž by věděli, co to je. Chemické pochody v mozku nám říkají, ať se s někým družíme, ale to nevydrží na dlouho.

Workoholik 2
Foto: Pixabay

Ti, co vyrůstají v tom, že rodina a kariéra je nadevše, jsou v neustálém stresu. Práce pro peníze je jako otroctví. Nikdy nekončí a pokud chcete mít domov, jíst a žít, musíte mít peníze, které získáte prací. Toto kolo osudu drtí všechny, a těm co je jedno, že „pošlapou ramena ostatních“ a myslí jen na své koryto, pak ty nic netíží. Naproti tomu, těch, co tvrdě pracují, aby jim druzí peníze vzali, ti se prakticky musí stát workoholiky. Co jiného jim zbývá?

Nadšení z práce? To se dnes přece nenosí

Na rozdíl od workoholika je nadšenec zapálen do práce v jistém oboru požehnáním. Ti, co opravdu prožívají jistý obor či práci je málo a jsou často terčem posměchu. Bohužel oba dva mají něco společného – zaprvé jim kolegové hodí svou práci na hlavu. A za druhé jim hrozí vyhoření a zkolabování. Už se vám to někdy stalo? Víte, co to je? Věřte, že věčný stres a přepracování opravdu zabíjí.

Zdroje info: https://www.nzip.cz/clanek/256-workoholismus, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7765865/

Náhledové foto: Pixabay