Jak bojovat proti demenci? V Austrálii našli odpověď

senior

Zdravou stravou a cvičením lze vyřešit mnoho tělesných problémů. Většinou se zaměřujeme na výsledky spíše estetické, ale zdravý životní styl přináší i jiné benefity, jako například zlepšení srdečních funkcí, snížení únavy či vyrovnání hladiny krevního cukru. Vědci z Austrálie si však lámali hlavu nad zajímavějším tématem. Pomůže člověku zdravý životní styl snížit riziko vzniku demence?

Úkol je jasný

Této australské studie se zúčastnilo bezmála 6000 seniorů a lidí středního věku. Ti po dobu tří let pilně cvičili, dávali si zdravá a vyvážená jídla a také procvičovali své mozkové závity různými logickými úkoly na počítači. Celá akce se souhrnným názvem Maintain your brain (v překladu Udrž mozek v pořádku) měla za cíl jediné. Prozkoumat, zda má zdravý životní styl nějaký vliv na lidský mozek.

aktivitaAktivita: foto Pixabay

Boj proti Alzheimerovi

Pravda je taková, že určitému opotřebení našeho centra přemýšlení se nevyhneme. Především s postupujícím věkem. Demence a Alzheimerova choroba jsou však stále na vzestupu a objevují se u čím dál mladších lidí. Projevují se hlavně postupnou ztrátou krátkodobé paměti a v pokročilejším stádiu zmateností a neschopností se vyjadřovat. Vědci se stále snaží pracovat na vývoji adekvátního léku. Bohužel bezúspěšně. Zjistili však možné příčiny vzniku demence a 40 % z nich tvoří cukrovka, kouření, vysoký krevní tlak a obezita. Velkou roli hraje také genetický profil. Nelze však přesně určit, který z výše jmenovaných problémů má největší podíl na vzniku demence.

Životní styl má tedy na mozkové funkce silný vliv. Nelze však s jistotou říct, že zdravé jídlo a pravidelné fyzické cvičení vás od demence ochrání. Důležité je trénovat také váš mozek a řádně stimulovat jeho aktivitu. U tohoto druhu prevence jsou lékaři i vědci za jedno.

Zdroj: https://www.sciencemag.org/news/2021/05/can-diet-and-exercise-lower-your-risk-dementia-rigorous-clinical-trials-aim-find-out

Senior: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.