Jablečný ocet do koupele: na ekzémy, spáleniny i suchou kůži

Jablečný ocet

Jablečný ocet nabízí různé zdravotní účinky. Tak například nám může pomoci bojovat s různými potížemi spojenými s kůží. Při vnitřním užití může nabídnout pomoc při hubnutí, infekcích, cukrovce a dalších. Při použití na kůži můžete využít antimikrobiálních vlastností. Jablečný ocet může pomoci obnovit přirozenou rovnováhu pH pokožky. O jaké kožní problémy se můžete v souvislosti s jablečným octem opřít?

Kvasinkové infekce a jablečný ocet

Jablečný ocet má prokazatelné účinky proti plísním a bakteriím. Vzhledem k tomu, že kvasinkové infekce (včetně těch vaginálních)  jsou způsobeny přemnožením plísní nebo bakterií, může být jablečný ocet skutečně prospěšným v případě tohoto onemocnění. Nejčastějším druhem je kvasinka Candida. Pro potvrzení této domněnky je ještě zapotřebí provést dalších studií.

Jablečný ocet nepomáhá proti spáleninám

Kůže spálená sluncem nebo i ohněm může zaznamenat zlepšení, pokud na ni použijeme jablečný ocet ve spojení s vodou. Alespoň tak to tvrdí některé internetové zdroje. Bohužel, toto tvrzení nebylo podpořeno žádným výzkumem. Vychází to zřejmě z toho, že ocet dokáže „vytáhnout“ z těla horkost, čehož se využívá například v případě octových ponožek (ponožky se namočí do směsi octa a vody, nasadí se na horké nohy pacienta zchváceného horečkou – to by mělo pomoci srazit horečku).

Koupel

Foto: Pexels

Tělesný zápach a jablečný ocet

Zdrojem tělesného zápachu jsou bakterie smíchané s tělesným potem. Jablečný ocet má skutečně antibakteriální účinky, nicméně nebylo prokázáno, zda skutečně funguje i proti tělesnému zápachu. Přesto se jablečný ocet používá jako přírodní alternativa deodorantů. Takže určitý potenciál na tomto poli ocet má.

Suchá pokožka a ekzém

Problémy se suchou pokožkou a ekzémem vznikají tehdy, když dojde k narušení ochranné bariéry pokožky. Tato ochranná bariéra je přirozeně kyselá. Osoby trpící suchou pokožkou a ekzémy mají nízkou kyselost pokožky. Jablečný ocet by vzhledem k obsahu kyseliny měl být schopen tuto ochrannou bariéru obnovit. Výzkumy ale toto tvrzení prozatím nepodpořily. Podpora ochranné bariéry je důležitá také z toho důvodu, že pomáhá v pokožce zachovat vlhkost.

Jablečný ocet do koupele

Pokud si chcete dopřát koupel s jablečným octem, je to velmi jednoduché. Napusťte si vanu teplou vodou (ne horkou). Přidejte dva šálky jablečného octa a promíchejte. V této lázni se koupejte 15 až 20 minut. Poté se omyjte mýdlem nebo jen opláchněte vodou.

Zdroje info:

https://healthline.com/health/apple-cider-vinegar-bath#The-takeaway

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8243436/

Foto: Pixabay