Hřebíček: vyrobte z něj tinkturu proti nachlazení a chřipce

Hřebíčková tinktura

Hřebíček je poměrně běžné koření, které má ale neobyčejné účinky na lidské zdraví. A protože jej v kuchyni nepoužíváme tak často, abychom z nich mohli těžit, je třeba najít další způsob, jak jej používat. Hřebíčková tinktura je velice snadná na přípravu a je způsobem, jak můžete hřebíček užívat klidně každý den. Protože však obsahuje alkohol, není vhodná pro děti a těhotné ženy či řidiče. Zde je vše, co o ní potřebujete vědět.

Jaké účinky má hřebíček?

Hřebíček se používá zejména pro své protizánětlivé účinky. Nápomocný je zejména při rýmě, nachlazení, zánětech sliznice dutiny ústní a hltanu. Používá se ale také na bodnutí hmyzem, mírní projevy kožních chorob, ale napomáhá také při akné. Využijete jej při žaludečních potížích a můžete si pomoci také v případě léčby ledvinových kamenů.

Hřebíček

Foto: Pixabay

Jak poznat kvalitní hřebíček?

Kvalitní hřebíček můžete poznat na první pohled. Podívejte se na hřebíček – jeho hlavička by měla být o něco světlejší, než tělo hřebíčku. Doma si můžete vyzkoušet další test, a to ve vodě. Hřebíček bude pravděpodobně plavat vždy na hladině, jde ale o to, jak. Pokud je na hladině vodorovně, jedná se o vyčichlý a vyschlý hřebíček, který není příliš kvalitní. Ideální je, aby hřebíček plaval ve svislé poloze. Může být i mírně pod úrovní hladiny.

Jak vyrobit tinkturu z hřebíčku?

Je to velmi snadné! Stačí, když do menší sklenice nasypete hřebíček a zalijete ho minimálně osmdesáti procentním alkoholem (na jeden litr alkoholu připadá asi dvacet gramů hřebíčku). Všechen hřebíček by měl být ponořený. Uzavřete, protřepte a dejte na tři až šest týdnů odležet. Je vhodné hřebíček podrtit, abyste z něj získali maximum. Během doby, kdy dochází k maceraci můžete nádobu protřepávat. Po uplynutí stanovené doby scedíme a tekutinu uchováme.

Jak tinkturu používat?

Dejte do malých lahviček s kapátkem. Několik kapek smíchaných s vodou můžete použít každý den jako prevenci zánětlivých onemocnění dutiny ústní. V případě bolavého zubu namočte vatovou tyčinku do tinktury a naneste na bolestivé místo. Stejným způsobem používáme na afty. Při bolestech v krku je třeba tinkturu naředit a kloktat.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/hrebicek-tinktura-ucinky-30000711.html

https://www.healthy-mind-body.com/clove-tincture-recipe/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819475/

Náhledové foto: Pixabay