Houby pomáhají zlepšit imunitu, tak na to letošní houbovou sezónu myslete

Trápí vás častá nachlazení, snadno chytnete nemoc a celkově na tom není váš imunitní systém dobře? V takovém případě je na čase začít pracovat na zlepšení imunity. S tím vám mohou mimo jiné pomoci také houby. Obsahují totiž látky, které podporují tvorbu protilátek.

Houby mohou pomoci s posílením imunity i zmírněním alergií

Imunitní systém je složitá a komplexní struktura plná celé řady pochodů a procesů. Do velké míry je možné imunitu ovlivnit díky tomu, co vlastně jíte. Mezi potraviny s pozitivním vlivem na imunitu patří například houby. Rozhodně by tak měly mít místo v jídelníčku na poměrně pravidelné bázi. Díky zvyšování protilátek totiž pomohou bojovat proti případným nemocem a patogenům, které by mohly ohrožovat vaše tělo. Zároveň však mají pozitivní vliv na snížení problémů s alergiemi, což je rovněž pro mnoho lidí důležitá zpráva.

Výzkum vlivu hub na imunitu

V rámci získání informací o tom, jaký vliv na houby na imunitní systém, proběhl v Austrálii výzkum. Vědci rozdělili účastníky do dvou skupin, kdy první z nich jedla normálně beze změn. Druhé skupině však byl každý den podáván šálek vařených žampiónů. A právě tato druhá skupina následně vykazovala větší obsah protilátek ve slinách, což by rozhodně mohlo mít vliv na lepší fungování imunity. Takto zvýšené množství protilátek přitom přetrvávalo ještě zhruba týden po dokončení experimentu. Ve výsledku to tedy znamená to, že houby nemusíte jíst každý den, ale alespoň jednou či dvakrát do týdne, aby to mělo požadovaný efekt.

Foto: Pixabay

Druhy hub s výraznějším vlivem na imunitu

Kromě oblíbených hříbků, které najdete v lese, nebo žampiónů, které za dostupnou cenu pořídíte v obchodě je dobré přidat do jídelníčku také některé další houby, které mohou mít ještě výraznější pozitivní vliv na zdraví imunitního systému. Jedná se například o houbu reishi. Z té si jídlo pravděpodobně nepřipravíte, ale spíše se prodává ve formě doplňku stravy. Dále nezapomeňte na hlívu ústřičnou, kterou také většinou není problém zakoupit a připravit si z ní chutné jídlo, jako je například guláš či omáčka. V doplňcích stravy dále můžete najít houbu čaga, která se rovněž používá pro posílení imunitního systému.

Zdroj: https://www.magazinzdravi.cz/jak-houby-zlepsuji-imunitu a https://www.celostnimedicina.cz/lecive-houby-na-posileni-imunity.htm

Náhledové foto: Pixabay