Letní úrazy: zkuste urychlit hojení svých ran následujícími postupy

Zranění

Méně oblečení znamená větší náchylnost ke škrábancům, modřinám a rankám. Proto je letní období také obdobím krvavých šrámů, a to zejména u dětí. Naštěstí je možné udělat něco pro to, aby se rány zahojily co nejdříve. To, jak rychle se rána bude hojit, závisí samozřejmě také na tom, jak je veliká, hluboká a také na tom, jestli trpíte nějakým systémovým onemocněním (cukrovka, oběhové selhání). Co může hojení urychlit?

Antibakteriální mast

Jedná se o masti, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Mohou pomoci předcházet infekci, ale také vedou k rychlejšímu hojení ran. Na drobné rány je možné použít pouhou vazelínu, která působí jako bariéra k ochraně rány za vodotěsným obvazem.

Aloe vera

Foto: Pixabay

Aloe vera

Tento sukulent obsahuje ve svých listech látku, která je skvělá pro regeneraci buněk. Díky aloe můžete dosáhnout toho, že tělo produkuje kolagen, což je protein, který podporuje hojení ran. Použít je možné gely, které jsou volně dostupné na trhu, nebo přímo jeden z listů rostliny, pokud ji máte doma. Stačí list uříznout a potřít ránu.

Med

Také med má zázračné vlastnosti, a to antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé. Kromě toho, že urychluje hojení, snižuje tvorbu jizev a inhibuje růst bakterií v ranách a popáleninách. Avšak u větších ran může med způsobit více infekcí. Proto jej používáme raději jen jakou součást lékařských mastí nebo náplastí.

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje látku monolaurin, mastnou kyselinu s antimikrobiálními vlastnostmi. Můžete jej použít přímo k potření rány, čímž snížíte také riziko infekce.

Česnek

Česnek obsahuje sloučeninu allicin, která má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Jeho použití na otevřenou ránu může být ale pro některé lidi nepříjemné. Odradit může také silné česneková aroma. Proto i jej raději používáme ve formě lékařských přípravků.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/artykul/jak-przyspieszyc-gojenie-rany/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-make-a-wound-heal-faster

Foto: Pixabay