Hluchavka nachová nabízí sedativní, antivirové a protizánětlivé účinky

Hluchavka

Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je běžnou součástí naší flóry. Je součástí lidového léčitelství, protože má co nabídnout. I když není tak ceněná, jako například kopřiva dvoudomá, i ona může prospět lidskému zdraví. A navíc se o ni nepopálíte! Je to jednoletá rostlina, která se běžně vyskytuje v mírném a subtropickém pásmu Afriky, Evropy i Asie. Mezi její nejdůležitější léčivé vlastnosti patří sedativní, antivirové a protizánětlivé.

Hluchavka nachová je snadno rozpoznatelná

Hluchavku nachovou zná snad každé malé dítě. Dorůstá do výšky 10 až 25 cm, její stonek je krátký a zelený. Listy jsou srdčitého tvaru s ostrou špičkou. O rostlinu se nepopilíte, protože nemá typické chloupky, jaké známe od jiných druhů kopřiv. Nahoře se vyskytuje jasně fialová koruna květů, která je pro rostlinu typická. Tato rostlina nemá žádné specifické nároky na půdu. Ve skutečnosti si poradí i na chudých půdách. Kvete od března do října.

Hluchavka

Foto: Pixabay

Použití v lékařství

Z rostliny používáme v lékařství květy a listy. Nutno podotknout, že jedlá je celá rostlina. Její obsah tvoří glykosidy, flavonoidy, benzoxazinoidy, antokyany a éterické oleje. Ty jsou důvodem sedativních, protizánětlivých, antioxidačních a analgetických účinků rostliny. Hluchavka se v lidovém léčitelství používala při hypertenzi a silné menstruaci. Může ale také snížit stres a zklidnit menstruační příznaky. Využívá se při léčbě revmatismu, abscesů a ran.

Hluchavka v kuchyni

Hluchavku můžeme použít do celé spousty receptů. Nelepší je použít ji bez tepelné úpravy, tedy do salátů, sendvičů nebo jako ozdoba do polévek. Hodí se ale také na výrobu pesta nebo smoothie. Připravit si můžeme:

  • Nálev: 1-2 polévkové lžíce sušené byliny zalijte sklenicí horké vody a nechte několik minut louhovat přikryté.
  • Ocet: nasbírejte si půl sklenice nasekané kvetoucí bylinky (čerstvé) a zalijte ji vychladlou vodou s cukrem (5 lžic cukru na litr vody). Následně přidejte několik lžic jablečného octa. Přikryjte utěrkou a zajistěte gumičkou. Jednou za den míchejte spařenou lžící. Na povrchu se vytvoří hustý bílý sediment, tzv. octová matka. Za tři týdny sceďte a nalijte do lahví. Nechte několik dní odstát, a pak ještě jednou sceďte (usazeninu na dně láhve nechte). Zavíčkujte a nechte na chladném místě dozrát. Užíváme 1-2 lžíce smíchané ve sklenici s vodou.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6571824/

https://dietetycy.org.pl/jasnota-purpurowa/

Foto: Pixabay