Granátové jablko a jeho benefity

Nejvíce se v obchodech objevuje na konci podzimu – s oblibou si ho totiž kupujeme jako dekoraci na adventní stůl, případně mu přidělujeme čestné místo na míse se svátečním ovocem. Ovšem umíme ho také patřičně využít?

Bohužel, množství plodů které po Vánocích skončí v popelnici, hovoří o něčem docela jiném. A přitom je to škoda. I kdybychom totiž měli granátové jablko „pouze“ vymačkat jako citron, získáme z něj řadu cenných vitamínů a minerálů.

Odkud k nám granátové jablko vlastně přišlo

Správně se granátové jablko jmenuje marhaník granátový a dnes se pěstuje zejména ve Španělsku, na Kypru, podél Černého moře a samozřejmě také v subtropických oblastech amerického kontinentu. Jeho hořkosladká chuť ho předznamenává především jako ideální přísadu do koktejlů. Dužiny vydrží díky tuhé slupce dlouho svěží a dokonce i nedozrálé plody mohou v chladném prostředí dozrávat ještě několik měsíců.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S čím nám může pomoci granátové jablko. Najdete v něm velké množství minerálů a to zejména draslík, hořčík a sodík. Nechybí ani antioxidant antokyan (díky němu má granátové jablko tak nádhernou červenou barvu) a vitamín A, důležitý pro naše oči. Zvýšený přísun vitamínu A dokáže dokonce zabránit šedému zákalu nebo šerosleposti. Minerály jsou zase důležité pro sportovce, kteří je ztrácejí díky nadměrnému pocení během sportovních výkonů.

Jak si na granátovém jablku pochutnat

Jak už bylo řečeno, mnohdy ho stačí pouze vymačkat a získanou šťávu vypít jen tak, nebo ji smíchat s jiným oblíbeným džusem. Samotné pecičky granátového jablíčka se pak nejlépe oddělují v misce s vodou. Lze je přimíchat do salátů, posypat s nimi třeba rizoto apod. Ale pozor, šťáva hodně barví a textilie jde vyprat jen velmi obtížně! A žlutá vnitřní přepážka je odporně hořká, dejte tedy pozor, aby vám do jídla nepronikl její sebemenší kousek!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.