Fungují nárazové diety? Aneb když chcete rychle zhubnout…

Hubnutí

Nárazové diety jsou rychlé diety, s pomocí kterých se snažíme za krátký časový úsek zhubnout poměrně markantně. Obvykle jsou založeny na minimálním příjmu kalorií, některé navíc mohou obsahovat zvýšenou míru pohybu. Každému je asi jasné, že nebudou patřit k nejzdravějším dietám, nicméně zdravým hubnutím byste nestihli zhubnout na blížící se společenskou událost. Jaké mají nárazové diety výhody a nevýhody?

Nárazové diety = rychlý výsledek

Oblíbenost nárazových diet spočívá v tom, že se nemusíte hlídat celé měsíce. Jíte si, co chcete, a teprve před očekávanou událostí se v časovém předstihu (týden či měsíc předem apod.) pustíte do dietní stravy. Rychlý výsledek je skvělý, nicméně z dlouhodobého hlediska jsou nárazové diety zdraví škodlivé. Mezi nejpopulárnější nárazové diety patří dieta se zelnou polévkou, proteinová dieta, třídenní dieta, grapefruitová dieta, detoxikační dieta apod.

Dieta

Foto: Pixabay

Hlavní výhody nárazové diety

Mezi hlavní výhody a důvod, proč do toho lidé jdou, je skutečný úbytek na váze. Pokud dodržíte pravidla diety, můžete skutečně zhubnout, a to ve velmi krátké době. Navíc jsou tyto diety velmi dostupné, protože nevyžadují žádné speciální ani drahé potraviny. Konzumujete spíše minimální množství jídla. Jako výhodu mnozí uvádí také to, že tato dieta je krátkodobá, mnohdy trvá pouhý jeden týden.

Hlavní nevýhody nárazové diety

Bohužel, nevýhod je mnohem více, než výhod. A dalo by se také říci, že nevýhody nárazové diety mají mnohem vyšší váhu, než její výhody. Jsou to tyto:

  • Můžete mít neustálý pocit hladu, díky omezenému přijmu kalorií.
  • Můžete se cítit velmi unavení, mít pocity slabosti a ospalosti. Opět to souvisí s malým množstvím jídla.
  • Nárazová dieta může být prvním krůčkem k anorexii či podvýživě.
  • Pravidla diety může být obtížné dodržovat, protože většina chutných jídel je vyloučena.
  • Po ukončení diety následuje obvykle jo-jo efekt, kdy opět přiberete na stejnou (nebo dokonce vyšší) váhu, jako před nárazovou dietu. Důvodem je to, že v průběhu nárazové diety se neučíte zdravým stravovacím návykům, jako je tomu u zdravých (dlouhodobých) diet.
  • Nárazové diety nepatří do vyvážené stravy, mohou být chudé na některé živiny. Držet takovou dietu se nedoporučuje. Když se do ní tedy pustíte, držte ji opravdu jen krátkodobě a neopakovaně.
  • Mohou vzniknout zdravotní potíže, jako jsou žlučové kameny, sérová kyselina močová apod.
  • Při nárazové dietě nehubnete tukové zásoby.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/pros-and-cons-of-crash-diets-26515/post

https://ifarmacie.cz/rychle-hubnuti/

Foto: Pixabay