Jaká je účinná prevence proti nachlazení?

Nachlazení

Jakou roli hraje v odolnosti pravidelný pohyb a kvalitní odpočinek? Nebylo by překvapením, kdybychom řekli, že je zcela zásadní. I vy zaručíte svou pohodu tím, že se naučíte mnohem lépe zvládat nepříjemné situace! Ke klasickým symbolům zimy bezpochyby patří nákup kapesníků, dlouhé fronty v lékárnách a přeplněné čekárny v ordinacích praktických lékařů. Nehledě na koronavirus, který se k tomu všemu přidal. Nepotřebujete se k nim přidat? Pak rozhodně nepodceňujte prevenci. Která opatření zásadně snižují pravděpodobnost nachlazení, nákazy a nepříjemných infekcí?

Za prvé – tolik se nestresujte

Pokud jde o dlouhodobou psychickou zátěž, pravděpodobně neexistuje jediný mistr, který by o ní uvažoval jakkoli pozitivně. Většina odborníků se shoduje na tom, že neměnné obavy způsobují skutečné komplikace, počítajíc deprese, cukrovku a vysoký krevní tlak. Kromě toho ohrožuje schopnosti trávicího a regeneračního systému, což nelze brát s nadhledem. Ale vedlejší dopady duševní zátěže ještě zdaleka nekončí.

Připouštíme, že na základě produkce hormonu kortizolu je celkově oslabována vaše odolnost – a to především kvůli zvýšené tvorbě hormonu kortizolu, takže bychom se měli snažit zachovat chladnou hlavu i za mimořádných okolností.

Nikdy se neochuzujte o spánek

O významu kvalitního nočního odpočinku se mluví a přednáší prakticky neustále. Profesionálové se netají tím, že jedinci, kteří neodpočívají sedm hodin denně, jsou v podstatě bezbrannější vůči různým nemocem. Pravidelné odpočinkové strádání mimo jiné výrazně snižuje počet bílých krvinek, bez nichž se bezpečné reakce organismu v podstatě neobejdou. V současné době ruku na srdce. Neodpočíváte tak často? Dejte si pozor, může to pro vás být opravdu hrozné.

Dodržujte hygienu a několikrát denně myjte ruce i obličej a dezinfikujte se!

Viry a další bakterie mají překvapivě dlouhou životnost. A co je ještě hroznější, bez nejmenších problémů se zabydlují na površích a předmětech, se kterými přicházíme denně do styku. Nejnebezpečnější jsou zpravidla kliky u vchodu a nákupní košíky v obchodech, peníze a zábradlí v hromadné dopravě. Je zřejmé, že si pouze nemůžete umýt ruce v otevřené dopravě nebo u pokladny v nákupním středisku, ale budete moci použít antibakteriální gel, který zabije až 99,9 % mikrobů během jediné aplikace. Proto neváhejte a použijte ho.

Bakterie
Zdroje: Pixabay

Dokonce i pohyb pomůže

Pravidelný pohyb je pravděpodobně nejčastěji spojen s neúspěchem v oblasti hmotnosti, skvělou dispozicí nebo sníženou pravděpodobností osteoporózy. Věděli jste ale, že je navíc vynikající prevencí nachlazení, chřipky a dalších běžných onemocnění? Například u takových nadšených běžců se objevuje o 61 % méně vedlejších účinků nachlazení než u těch, co se hýbou velmi málo. Přinejmenším ve srovnání s línějšími lidmi, kteří tráví volný čas v křesle před televizí. Nejste na běhání vůbec naladění? Nikdy nepropadejte panice, stačí se projít na dlouhé procházce. Nebo zkuste uvolněnější kurz jógy, který má pohotový vliv na kvalitní genovou expresi, zejména u imunitních buněk. Každý pohyb se počítá!

Zdroje info: femina.cz, botanic.cz

Náhledové foto: Pixabay