Pěstitel microgreens Michal Haničinec: Do mikrozeleniny se vměstná spousta vitamínů

Microgreens

Objednali jste si v restauraci nějakou specialitu a podivovali jste se nad tím, jak je pokrm nádherně naaranžován? Aby ne, dnes se dá s různými komponenty doslova kouzlit. Poměrně velkou roli hraje také mikrozelenina. Jejím hlavním úkolem ale rozhodně není pouze dozdobení talířů v restauracích. Microgreens obsahuje spousty vitamínů a látek, jež jsou pro lidský organismus maximálně přínosné. Já jsem si o mikrozelenině povídal s pěstitelem Michalem Haničincem.

Mikrozelenina nepředstavuje žádnou novinku, vždyť s jejím pěstováním se začalo v Kalifornii v 80. letech minulého století. Kdy to začalo u nás a proč jsme měli zpoždění?

Jak já rád říkám, my jsme microgreens znali už mnohem dříve, než se z nich stal hit. Znaly je naše babičky, maminky, i my jsme se s nimi setkali, během našich školních studií. Určitě si pamatujete na předvelikonoční období, když jste pěstovali velikonoční travičku, nebo když jsme za úkol do přírodopisu měli vypěstovat hrášek. Akorát v té době jsme neměli tušení o zdravotních výhodách a o vitamínech a minerálech a nikdo tomu neříkal mikrozelenina, to přišlo až v posledních několika letech. Proč jsme měli zpoždění? Já si myslím, že to bylo způsobeno tím, že tu už existovaly klíčky, které znali všichni a málokdo chtěl své zažité návyky měnit, zase na něco nového, i když mnohem lepšího a zdravějšího. Pro mnoho lidí to mohl být zase nějaký výmysl, jak „z nás vytáhnout jenom peníze.“

Spousta lidí považuje microgreens jako něco zbytečného co na talíři být nemusí. Má smysl jim vysvětlovat, že je to jinak?

Jako u všeho záleží, jestli vás ten člověk chce anebo nechce poslouchat a radši bude zalezlý ve své vlastní bublině. Samozřejmě, já se vždycky lidem snažím vysvětlit, že pokud neinvestují do svého zdraví, je to velká chyba a proč to nedělat skrze něco, co víme, že opravdu funguje a má schopnost tělu pomoci. Potom záleží už na nich, jestli jsou otevření a začnou se o to zajímat, potom se s nimi rád pustím do diskuze a začnu předkládat všechny benefity a důvody, proč microgreens zařadit do jídelníčku.

Klíčky a microgreens jsou dva odlišné pojmy. Souhlasíte?

Ano. Hned vysvětlím proč. Microgreens se pěstují v půdě i vodě, takzvaně hydroponicky, klíčky klíčí pouze ve vodě. Microgreens vyrostou asi za jeden až tři týdny, v závislosti na odrůdě, růst klíčků trvá méně než týden. A takto bychom mohli pokračovat dále a dále. 

Pro jste právě vy s pěstováním začali a je u nás vysoce konkurenční prostředí?

Na trhu fungujeme více než 20 let jako firma Magsy, s.r.o. a naše zaměření je výroba magnetických separátorů a prodej magnetů. Zajímavé, že ano. Jak se výrobce magnetických separátorů dostane k zahradničení.

Chytili jsme příležitost, jak se říká za pačesy a když v roce 2020 přišel covid a s ním i tvrdá omezení, přišel pan Němeček, majitel firmy, se zajímavým nápadem, jak zužitkovat nevyužité prostory ve firmě. A volba padla na pěstování zeleniny a microgreens.

Původní myšlenka, byla pěstovat zeleninu pro naše zaměstnance, ale nápad se ujal a rozrostl, tak jsme kvalitní zeleninu začali prodávat i lidem.

Vznikl náš e-shop Rostlinnavyroba.czRostlinnavyroba.cz a my pokračujeme.

MicrogreensFoto: Se svolením Michala Haničince

Jak funguje hydroponické pěstování? Jde o symbiózu rostlin a ryb?

Hydroponické pěstování rostlin je bez použití půdy. Hydroponické květiny, bylinky a zelenina jsou zasazeny do inertních pěstebních médií a zásobovány roztoky bohatými na živiny, kyslíkem a vodou. Tento systém podporuje rychlý růst, silnější výnosy a vynikající kvalitu. U hydroponického pěstování nejde o symbiózu rostlin a ryb. To je jiný druh pěstování.

Jaké vitamíny obsahuje mikrozelenina?

Microgreens jsou plné živin. Zatímco jejich obsah živin se mírně liší v závislosti na odrůdě, většina jich bývá bohatá na draslík, železo, zinek, hořčík a měď. Microgreens jsou také skvělým zdrojem prospěšných rostlinných sloučenin, jako jsou antioxidanty.

A co víc, jejich obsah živin je koncentrovaný, což znamená, že často obsahují vyšší hladiny vitamínů, minerálů a antioxidantů než stejné množství zralé zeleniny.

V čem je rozdíl mezi microgreens a obyčejnou zeleninou?

Je skvělé, že tyto rozdíly jsou podložené nejrůznějšími studiemi, takže opravdu můžeme sledovat ty markantní rozdíly mezi klasickou zeleninou a její mikro verzí. Tyto studie uvádí, že hladiny živin v microgreens mohou být až devětkrát vyšší než ty, které se nacházejí ve zralé zelenině. Výzkum také ukazuje, že obsahují širší škálu polyfenolů a dalších antioxidantů než jejich zralé protějšky.

Ohledně obsahu vitamínů, hladiny naměřené u mikro rostlin byly až 40 krát vyšší než hladiny zaznamenané u zralých protějšků.

MicrogreensFoto: Se svolením Michala Haničince

Jak je to cenově při srovnání klasické zeleniny a mikrozeleniny?

Microgreens jsou dražší, ale na druhou stranu, za tu cenu si kupujete rostlinku nabytou vitamíny, minerály, antioxidanty, které podpoří vaše zdraví a vitalitu. A já si upřímně myslím, co je v dnešní době víc, než pevné zdraví?

Já mám rád hlavně hrášek jako microgreens. A vy?

U mě vedou hořčice a ředkvička. Opravdu jsem si oblíbil jejich výrazné aroma a tu neobyčejnou chuť, kterou rostlinky mají, ale například do salátu si rád přidám pár kousků mikro rukoly. A zkuste někdy brokolicovou polévku s brokolicovými microgreens, jako ozdobou. Delikatesa!

Může si u vás objednat i fyzická osoba, případně si pro mikrozeleninu dojet?

Ano i to je možné, veškeré informace najdete na našem webu. My jsme zašli dokonce tak daleko, že vypěstované microgreens posíláme poštou. Neposíláme jen semínka nebo pěstitelské sady, ale rovnou celé rostlinky. Myslím, že jsme takto inovativní jediní v ČR.

MicrogreensFoto: Se svolením Michala Haničince

Nyní se hodně mluví o drahé energii. Máte z této nepříjemnosti obavy?

Samozřejmě, zdražování není nikdy veselé, ale my to děláme pro radost a zákazníky, nikoliv pro velké závratné zisky. Víme, že nejsme schopni zásobovat tisíce zákazníků, ale spíše jen desítky, jsme malá pěstitelská společnost, takže to s těmi energiemi nebude tak horké.

Jak připravujete microgreens? Posíláte zákazníkům kamkoli po republice?

Všechny naše rostlinky jsou vždy čerstvě sklizené a pečlivě zabalené. Balené jsou v krabičkách, rozdělených podle váhy a odtud se odvíjí i jejich cena. Stačí se s námi zkontaktovat a na všem je možné se domluvit, ale v zásadě naše rostlinky odešleme kamkoliv po republice.

Díky moc za rozhovor

Zdroj info: Autentický rozhovor s osobností. Rostlinnavyroba.czRostlinnavyroba.cz 

Náhledové foto: Se svolením Michala Haničince

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.