Echinokokóza aneb psi, lišky a lesní plody

liška

Před několika lety proběhl českými médii případ nákazy zvláštní liščí tasemnicí. Tento parazit se odborně nazývá měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis) a v lidském těle dovede napáchat pořádnou paseku. Jak s ním ale souvisí sběr lesního ovoce? A můžete měchožila chytit i od svého psa?

Vývoj v přírodě

Měchožil bublinatý je velmi drobná tasemnice, měří jen okolo 5 mm. Primárně je parazitem lišek, ale nakazit se mohou i jiné psovité šelmy. U nich se ale infekce neprojevuje. Z těla šelmy vyjdou infekční vajíčka tasemnice spolu s trusem a ulpí na trávě, kde by je měl sníst hlodavec, což je mezihostitel. Ale co když nevědomky pozře vajíčko člověk?

Nemyté ruce a poškozená játra

Lidé se nejčastěji nakazí právě při sběru lesních plodů. Maliní či ostružiní může být potřísněno trusem lišky, člověk spolkne neumytý plod, který bere do špinavých prstů a infekce je na světě. Měchožil je navíc zákeřný v tom, že v těle dlouho funguje skrytě a bez příznaků. Z pozřeného vajíčka se vylíhne larva, která okamžitě míří do jater. Tam se uchytí a vytvoří kulovitý útvar naplněný tekutinou, takzvanou hydatidu. Hydatida může tkání libovolně prorůstat, tvořit metastáze a v podstatě imitovat rakovinné bujení. Pokud hydatida praskne, může dojít k anafylaktickému šoku a následné smrti. Hlavními příznaky echinokokózy jsou bolesti břicha, náhlé hubnutí, nechutenství a v pozdějším stádiu nemoci zánět jater.

Echinococcus granulosus

Echinococcus: Foto: Ganímedes/ Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Echinococcus_granulosus.JPG

Co naši psi?

Nepříjemná zpráva pro pejskaře. Pokud chodíte se psem do lesa, můžete měchožila chytit i od něj, zvlášť pokud pes běhá v lese volně. Nikdy nevíte, kdy sežere například zbytky z nakaženého hlodavce. Pes domácí navíc přenáší ještě jednu podobnou tasemnici, a to měchožila zhoubného (Echinococcus granulosus), který je stejně nebezpečný. Rozhodně tedy nepodceňujte zásady správné hygieny a zbavujte vnitřních parazitů jak své psy, tak sebe. Onemocnění echinokokózou je sice v Čechách poměrně vzácné, ale i tak se vyplatí prevence.

Zdroje: https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2013/Cerven-2013/Tasemnice-lisci-a-realne-riziko-pro-infekci-clovek
https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bcho%C5%BEil_bublinat%C3%BD

Liška: Náhledové Foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.