Co se stane, když zmeškáte druhou dávku očkování na Covid-19

Vakcína

Víte, že přes 5 milionů Američanů vynechalo druhou dávku vakcíny Pfizer či Moderna? Přesně tento poznatek přinesly nejnovější údaje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Konkrétně se jedná o 8 % všech, kteří obdrželi první dávku vakcíny. V březnu se přitom číslo zastavilo na 3,4 %. Samotný nárůst se dle CDC dal očekávat, jelikož se zvýšily kapacity očkování. Odborníci se právem obávají, že spousta lidí není plně naočkována.      

Důvody absence druhé dávky očkování se různí

Lidé jich uvádí opravdu hodně a mnohé nejsou zrovna dvakrát relevantní. V rozhovorech pro New York Times lidé uvádějí jako důvody absence druhé dávky především:

  • obavy z vedlejších účinků,
  • přesvědčení o dostatečné ochraně díky jedné dávce,
  • nezbytnost zrušení očkování z důvodu časové tísně,
  • absence dostatku vakcín.

Tak jako tak si mnozí lidé myslí, že bude dosaženo kolektivní imunity.

Vakcína

Vakcína na Covid-19: Foto Pixabay

Co se stane, když zmeškáte druhý termín očkování

Jedna dávka vakcíny Pfizer nebo Moderna vám samozřejmě dokáže poskytnout určitou ochranu před koronavirem. Riziko nakažení se logicky sníží, nicméně není maximální. CDC tuto skutečnost nedávno potvrdila díky studii, již realizovala. Ta se týkala 4000 zdravotníků. Prokázalo se, že jedna dávka vakcíny Pfizer nebo moderna poskytla 80% ochranu. Za 2 týdny po 2. dávce je ochrana 90%. Ahmad Kamal, MD, MSc, místopředseda interního lékařství v Santa Clara Valley Medical Center v San Jose, Kalifornie, řekl v rozhovoru pro časopis Health, že druhá dávka stimuluje jiný typ odpovědi naší imunity.

A když nestihnete přijít včas?

Měli byste se snažit následně dorazit na očkování v co nejbližším termínu, abyste mezi absolvováním obou dávek neonemocněli. I interval až 90 nebo 120 dnů mezi dávkami by měl být stále dostačující.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/what-happens-miss-second-shot

Vakcína na Covid-19: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.