Echinacea: Kladivo na nachlazení i další běžné nemoci

Echinacea

Lidský organismus je odolný vůči mnohým vlivům. Přesto se často setkáváme s tím, že se prostě necítíme ve vlastní kůži. Ač se to možná nezdá, člověka dokáže rozházet i obyčejné nachlazení. Řešit jej léky tlumícími bolest anebo jinými umělými preparáty určitě není na místě. Zvláště, když jsou k dispozici spousty bylinek přímo z přírody. Jednou z nich je bezesporu echinacea, kterou u nás mnozí znají spíše pod označením třapatka nachová. Právě na ni a její účinky se soustředíme v následujících řádcích.

Přírodní ochránce imunity

Echinacea není žádnou novinkou a u nás se setkáme i s několika jejími dalšími názvy. Mimo již jmenované třapatky nachové se užívá i označení rudbekie. V našich podmínkách bez problémů roste, mnozí lidé si ji pěstují v domácích podmínkách a mají doma efektivní ochranu před nachlazením. V případě potřeby jednoduše vyjmou kořínek echinacey, umyjí jej a žvýkají. I přes nevalnou chuť ji lze pozřít a bránit se potenciální nákaze.

Tradiční indiánská medicína

Třapatka nachová se řadí mezi byliny, které jsou díky svým účinkům známé již od první poloviny 19. století. V dobách minulých ji totiž využívali Indiáni v Severní Americe. Právě ze Spojených států amerických se dostala až do Evropy. Samotní Indiáni ji neměli jako lék proti nachlazení. Hodila se jim šťáva, kterou z ní získali, a to především pro své protizánětlivé účinky. Když se kápla do rány, dokázala eliminovat zánětlivé ložisko. Mnozí lidé dnes tvrdí, že působí i proti spoustě dalších onemocnění.

Celoroční užívání není nutné

Podobně jako u některých jiných vitaminů a látek není nezbytné echinaceu užívat celoročně. Optimální je zařadit ji v době nejvyššího ohrožení nejrůznějšími bacily. Tato doba přichází jak nyní na jaře po zimě, tak i na podzim či v průběhu zimy. S tím, že se vždy stoprocentně vyhnete chřipce, nepočítejte, nicméně její průběh by měl být mnohem snesitelnější než obvykle bez podpůrných látek.

Nemusíte žvýkat kořínky

V současnosti již naštěstí není nezbytné pěstovat třapatku nachovou doma, stačí si koupit jen extrakt z ní. Existuje v mnoha formách, a to konkrétně tabletách, sirupech anebo šťávách. Výbornou volbou jsou kapsle Echinacea 500 Plus. Obsahují celkem 42 mg extraktu z třapatky nachové, 200 mg lesklokorky lesklé, 100 mg vitamínu C a 6 mg zinku. Najdete je v nabídce eshopu Gigalekarna.cz stejně tak jako tablety či sirup.

Echinacea

Zdroj obrázku: gigalekarna.cz

Má echinacea vedlejší účinky?

Velmi důležité je dodržet doporučenou denní dávku jakéhokoli prostředku s obsahem echinacey. Někteří lidé na ni mohou mít i alergii, jež se projeví charakteristickou vyrážkou, případně dechovými obtížemi. Kardiaci by se zcela jistě měli poradit se svým lékařem, jelikož s některými léky se extrakt z třapatky nachové kombinovat nesmí.

Zdroj náhledového obrázku: gigalekarna.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.