Crohnova nemoc

Crohnova nemoc

Jedná se o chronický zánět trávicího traktu. Asi v polovině případů je zánětem zasaženo tenké střevo. Ohroženo může však být i střevo tlusté a v neobvyklých případech i jícen a ústní dutina.     

O co vlastně jde?

Toto onemocnění je způsobováno imunitními procesy a také vzniká na základě genetických dispozic postiženého. Onemocnění bývá pak odstartováno virovou či bakteriální infekcí v organismu. Většinou se jedná o osobu ve věku od 20 do 40 let.

Prevence onemocnění

Pokud se bavíme o prevenci proti Crohnově nemoci, je to diskuze veskrze problematická. Dle vědeckých poznatků nedokážeme stoprocentně říci jak nemoci předcházet. Přesto vědci a lékaři tvrdí, že pravděpodobně může negativně ovlivňovat výskyt Crohnovi nemoci strava. Hlavní vliv mohou mít rafinované cukry a nedostatek vlákniny ve stravě. Pokud omezíme první zmíněnou složku a přidáme do naší stravy více té druhé, můžeme předcházet Crohnově nemoci. Negativně také působní přílišné užívání antibiotik, kouření či hormonální antikoncepce.

Projevy a léčba

Příznaky Crohnovi nemoci jsou bolesti břicha, velké průjmy, zvýšená teplota a únava. S těmito příznaky je také spjaté hubnutí během nemoci. Je také ale možné, že se může projevovat nemoc v jiných částech těla. Například bolestí kloubů, vytvářením kamenů v ledvinách či zánět duhovky oka. Léčba Crohnovi nemoci je dlouhodobá. Obecně je doporučován klidový režim a přísná dieta. Dieta při Crohnově nemoci obnáší omezení (vzhledem k fyzickému klidu), dále ryby kvůli nenasyceným mastným kyselinám a obecně potraviny, které nezatěžují trávicí trakt. Se skladbou jídelníčku vám pomůže váš ošetřující lékař, případně ostatní odborníci. Mezi předepisované léky patří mesalazin nebo sulfalazin. Dále se předepisují probatika.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.