Hemoroidy

Co jíst, když trpíte hemoroidy? Strava může pomoci

Hemoroidy jsou velmi nepříjemnou chorobou, kterou se většina lidí snaží nejprve vyřešit sama. Důvodem je to, že se za tento problém stydíme a neradi o něm hovoříme s ostatními lidmi, i když se jedná o lékaře. Navzdory tomu, že pro některé lidi je toto téma tabu, hemoroidy patří mezi nejlépe popsané choroby v historii medicíny. Lidi na ně totiž trpěli již od starověku. Pravda, léčba se za tu dobu změnila, nicméně i dnes je hemoroidní onemocnění nejčastěji diagnostikovaným proktologickým onemocněním mezi dospělými.

Výskyt hemoroidů

Hemoroidy se velice často vyskytují u lidí ve věku 45 až 65, dále pak také těhotné ženy mají pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění vyšší. Odhaduje se, že na hemoroidy trpí 13 až 52 % dospělých na celém světě. Takže se týká o problém milionů lidí. Jedná se o shluky cévních tkání, hladkých svalů a pojivové tkáně, které leží podél análního kanálu ve třech sloupcích – levá strana, pravá přední a pravá zadní. Nejčastěji se projevují krvácením, bolestí a svěděním v oblasti konečníku.

Únava

Foto: Pixabay

Rizikové faktory

Hemoroidy se ve zvýšené míře vyskytují u lidí vyššího věku a těmi, kteří trpí chronickými zácpami. Taktéž se velmi často vyskytují v těhotenství, a v období šestinedělí. Důvodů je hned několik: ženy v těhotenství často trpí zácpou, je to běžný jev. A to se pak může projevit nadměrným tlakem na stolici, který dále přispívá ke vzniku hemoroidů. Neprospívá ale ani zadržování výkalů, takže kdykoli cítíte potřebu, jděte. Také lidé trpící častými průjmy a užívající projímadla (dlouhodobě), jsou ohroženější. Vzniku hemoroidů mohou zabránit také zdravé stravovací návyky, zejména příjem dostatečného množství vody a vlákniny). Sedavý životní styl i nadměrné cvičení, které způsobuje tlak v břišní dutině (zvedání těžkých předmětů ze země) patří také k rizikovým faktorům.

Příznaky hemoroidů

Mezi nejčastější příznaky patří krvácení (obvykle během nebo těsně po pohybu střev), bolest a nepohodlí v anální oblasti, svědění v oblasti konečníku, prolaps hemoroidů. Avšak více než 40 % pacientů nemá žádné příznaky.

Fáze onemocnění

Hemoroidní onemocnění se vyskytuje ve čtyřech fázích:

  • fáze: hemoroidy nejsou viditelné mimo koneční a nevypadávají během defekace (vyprazdňování). Na toaletním papíře po stolici jsou známky krvácení.
  • fáze: hemoroidy přesahují konečník během pohybu střev, ale spontánně ustupují. Krvácení je mnohem častější.
  • fáze: hemoroidy přesahují konečník a spontánně neustupují – je nutné je vrátit do análního kanálu ručně. Ke krvácení dochází pravidelně.
  • fáze: hemoroidy přesahují konečník a nelze je vrátit ani ručně. Krvácení v této oblasti je velmi silné.

Co jíst při hemoroidech?

Lidé, kterým byla diagnostikována tato nemoc, by se měli zaměřit zejména na vyšší obsah vlákniny ve své stravě. Ta je obsažena v celozrnných výrobcích, ovoci, zelenině nebo třeba luštěninách. Vyhýbat by se měli syceným a slazeným nápojům a naopak pít čistou vodu – v dostatečném množství. Důležité je také snížit spotřebu alkoholu.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/dieta-w-leczeniu-choroby-hemoroidalnej/

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *