Screening v 1. trimestru těhotenství: na co se připravit?

Ultrazvuk

Prvotrimestrální screening slouží k odhalení vývojových vad plod již v počátku těhotenství. Jak samotný název vyšetření napovídá, provádí se v 1. trimestru těhotenství. V České republice není stále hrazen ze zdravotního pojištění, a to i přesto, že je hojně využíván a poskytuje vyšší přesnost než tzv. tripl test. Řada pojišťoven však na toto vyšetření přispívá.

Vyšetření má poskytnout jistotu správného vývoje miminka a uklidnění nastávajících rodičů, že je vše v pořádku. V mnoha případech může naopak přivodit strach a stres ze samotného vyšetření. V řadě internetových diskusí se člověk dozví mnohé informace a skutečnosti, ale v zájmu zachování klidu a pohody je lepší tyto informace příliš nezkoumat.

Podrobné ultrazvukové vyšetření vyhodnocené speciálním programem

Abychom se dostali k samotnému průběhu vyšetření. Screening v 1. trimestru těhotenství se provádí na specializovaných pracovištích. Dokáže odhalit riziko Downova syndromu, Edwardsova syndromu a Patauova syndromu.  Lékař, který toto vyšetření provádí, je speciálně proškolený. Screening se skládá ze dvou částí. Nejdříve je těhotné ženě odebrán vzorek krve, a to v termínu 10. – 11. tt. Následně mezi 11. – 13. tt bude provedeno podrobné ultrazvukové vyšetření. Při vyšetření se zjišťují tyto parametry:

  • Stáří plodu a jeho velikost
  • Šíjové projasnění plodu
  • Přítomnost nosní kůstky
  • Celková kontrola plodu (přítomnost orgánů, srdeční akce atd.)

Následně jsou výsledky krevní testů, ultrazvukového vyšetření a informací o matce vyhodnoceny speciálním programem, který určí riziko postižení plodu.

UltrazvukFoto: Pikwizard

Co se bude dít v případě pozitivního výsledku?

Pozitivní výsledek testu ještě neznamená, že má vaše miminko skutečně nějakou vážnou vrozenou vadu. Vždy je vhodné provést další vyšetření, a to především u odborných genetických pracovníků, kteří zvolí další vhodný postup. K dovyšetření plodu je možné použít jak invazivní metody (odběr plodové vody či choriových klků), tak i metody neinvazivní (genetický ultrazvuk, vyšetření z krve matky, kardio vyšetření plodu apod.).

Důležité vyšetření, které ovšem není hrazené ze zdravotního pojištění

I když se jedná o velmi důležité vyšetření, díky kterému lze odhalit vrozené vady plodu či další abnormality, není toto vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Cena vyšetření se pohybuje zhruba od 1.000,- Kč do 2.500,- Kč, a to v závislosti na konkrétním pracovišti. Řada pojišťoven na toto ultrazvukové vyšetření přispívá. Je třeba mít doklad o zaplacení vyšetření.

 

 

Zdroj info: https://www.gynprenatal.cz/prvotrimestralni-screening

Zdroj info: https://www.ferticare.eu/cz/screeningova-vysetreni/

Náhledové foto: Pikwizard

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.